Kənd yerlərində məşğulluq artacaq - Ekspert rəyi
Azərbaycanda həyata keçirilən islahatlar kənd yerlərində məşğulluq səviyyəsinin yüksəlməsinə də müsbət təsir göstərəcək.
Bunu oxu.az-a kənd təsərrüfatı məsələləri üzrə ekspert Nicat Nəsirli kənd təsərrüfatı sahəsində həyata keçirilən islahatları şərh edərkən bildirib.
Onun sözlərinə görə, regionun ucqar bölgələrində yaşayan, birbaşa aqrar istehsal fəaliyyəti ilə məşğul olan istehsalçıların iqtisadi aktivliyinin təmin olunması dövlət siyasətinin başlıca məqsədlərindən biridir:
“Azərbaycan ənənəvi aqrar ölkədir. Əhalinin əmək vərdişləri bütünlüklə kənd təsərrüfatına əsaslanır, on milyon nəfərə çatan əhalimizin 47 faizi kənd yerlərində yaşayır, ölkədə məşğul əhalinin 36 faizi aqrar sahənin payına düşür. 863 min ailə təsərrüfatı çörəyini torpaqdan çıxarır”.
Ekspert qeyd edib ki, aqrar sığorta bazarının formalaşdırılması yerlərdə istehsalın şaxələnməsinə təkan verəcək tədarük sisteminin və fermer-dövlət iqtisadi münasibətlərinin güclənməsinə təkan verə bilər:
“Xüsusilə məşğulluğa ciddi mənfi təsir göstərən istehsalçılar arasında dağınıq iqtisadi münasibət aradan qaldırılmalıdır. Xırda istehsalçıların kooperasiyalarda birləşməməsi, torpaqların meliorativ vəziyyəti haqqında məlumat bazalarının olmaması, peşəkar mütəxəssislərin çatışmazlığı həll olunması zəruri olan vacib məsələdən biridir.
Təhlillər göstərir ki, regionlarda emal infrastrukturunun - taxıl anbarı kompleksləri, müasir suvarma sisteminin tətbiqi ilə yeni təsərrüfatlar, damazlıq yumurta və broyler təsərrüfatları, cins heyvandarlıq kompleksləri, intensiv bağçılıq, tingçilik və toxumçuluq təsərrüfatları, süd, ət emalı müəssisələri, kəsim məntəqələri, quru meyvə istehsalı müəssisələri, eləcə də digər yerli potensialı ifadə edən emal və sənaye məhsulları istehsalı müəssisələrinin yaradılması qarşıda duran hədəflərdəndir”.
Qeyd edək ki, son illərdə həyata keçirilən islahatların yeni mərhələsi kənd təsərrüfatı sahəsini də əhatə edib. Bu istiqamətdə dövlət siyasətini tənzimləyən strukturda kadr dəyişiklikləri ilkin müsbət nəticələri verir. Aqrar sahənin dayanıqlı inkişafı üçün sistemli addımlar atılır. Aqrar sahədə qarşıya qoyulan hədəflərdən biri də kənd yerlərində məşğulluq imkanlarının genişləndirilməsidir.скачать dle 11.3

Эксперт: Занятость в сельских местностях Азербайджана повысится
Как передаёт Median.Az, об этом oxu.az сказал эксперт в области сельского хозяйства Ниджат Насирли, комментируя проводимые в агросекторе реформы.
По его словам, одной из главных задач государственной политики является обеспечение экономической активности аграрных производителей, живущих в отдаленных регионах.
Н.Насирли напомнил, что Азербайджан является сельскохозяйственной страной - 47% 10-миллионого населения страны живут в сельских местностях, 36% занятости приходятся на аграрную сферу.
Эксперт отметил, что формирование рынка аграрного страхования может помочь расширить систему поставок товаров и усилить экономические отношения между фермерами и государством, что позволит диверсифицировать производство на местах.
«В особенности надо устранить рассеянные экономические отношения между производителями, что оказывает негативное влияние на занятость. Одними из приоритетных вопросов, которые надо решить, являются отсутствие информационной базы о мелиоративном состоянии земель, кооперативов мелких производителей и нехватка профессиональных кадров», - сказал он.
По его словам, в числе предстоящих задач, стоящих на повестке, находятся вопросы создания зерновых складских комплексов, племенных животноводческих комплексов, комплексов по производству молока, переработке мяса, производства сухофруктов, интенсивному садоводству, а также создание других производственных и перерабатывающих предприятий на основе местного потенциала регионов.
Отметим, что проводимые в последние годы кадровые перестановки также охватили и сельское хозяйство. В профильном ведомстве были проведены кадровые изменения, которые дают положительный результат. Для обеспечения устойчивого развития аграрной сферы предпринимаются системные шаги.