Azərbaycan Novorossiyskə neft nəqlini bərpa edir
“RİA Novosti”nin məlumatına görə, bunu Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin vitse-prezidenti Elşad Nəsirov bildirib.
“Neftin nəqli iyulun 1-dən bərpa olunacaq”, - deyə o, jurnalistlərə bildirib.
Xatırladaq ki, Bakı-Novorossiysk kəməri ilə neft nəqli planlı yoxlama işləri ilə əlaqədar, martın ortalarında müvəqqəti olaraq dayandırılmışdı. SOCAR rəsmisi İbrahim Əhmədov neft boru xəttində yoxlamaların aparıldığını, aşınma və nasazlıqların aşkarlanaraq təmir olunduğunu bildirmişdi.
“Transneft” şirkəti prezidentinin müşaviri İqor Demin bundan əvvəl mart ayında “RİA Novosti”yə verdiyi açıqlamada Bakıdan neft nəqlinin dayandırılmasından sonra “SOCAR”ın rəsmi şəkildə törəmə “Çernomortransneft” şirkətini Azərbaycandan neftin nəqlinin müvəqqəti olaraq Bakı-Tbilisi-Ceyhan” neft kəməri sistemi ilə gerçəkləşdiriləcəyi ilə bağlı məlumatlandırdığını bildirib.
Onun sözlərinə görə, Bakı-Novorossiysk xətti ilə neft nəqli məcburiyyətdən - aşkarlanmış nasazlıqların aradan qaldırılması ilə əlaqədar dayandırılıb.
Qeyd edək ki, Bakı-Novorossiysk neft boru xətti 1,33 min kilometrdir. Kəmərin Azərbaycandan keçən hissəsinin əməliyyatçısı SOCAR-dır.скачать dle 11.3

Азербайджан возобновит прокачку нефти в Новороссийск
Азербайджан возобновит прокачку нефти по трубопроводу Баку-Новороссийск с 1 июля, сообщил вице-президент Госнефтекомпании Азербайджана (SOCAR) Эльшад Насиров.
«Прокачка нефти возобновляется с 1 июля», - сказал он журналистам.
Транспортировка нефти по трубопроводу Баку-Новороссийск была временно приостановлена в середине марта, велись плановые проверочные работы. Представитель SOCAR Ибрагим Ахмедов уточнял, что «проводится проверка на участках нефтепровода и выявляются износ и изъяны, затем проводится ремонт».
Советник президента «Транснефти» Игорь Демин в марте сообщал РИА Новости, что после прекращения прокачки со стороны Баку в направлении Новороссийска компания SOCAR официально проинформировала дочернее общество компании «Черномортранснефть», что транспортировка нефти Азербайджана будет производиться по нефтепроводной системе «Баку-Тбилиси-Джейхан». По его словам, маршрут транспортировки был изменен на период вынужденной остановки, связанной с устранением выявленных дефектов.
Нефтепровод Баку-Новороссийск имеет протяженность 1,33 тысячи километров. SOCAR является оператором азербайджанской части, протяженность которой составляет 231 километр.скачать dle 11.3