Yeni qaz limiti necə tətbiq olunacaq?
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycanda qaz limiti artırılıb. Dövlət başçısının tapşırığına əsasən, əhali üzrə təbii qazın aşağı tariflə illik istehlak həcmi 1700 kubmetrdən 2200 kubmetrədək artırılıb.
Yeni qərara əsasən, bu gündən 1,8 milyondan artıq abonent (7 milyondan çox vətəndaş) qaz istehlakından aşağı tariflə yararlanacaq.
Bu qərardan sonra qaz limitlərinin necə hesablanacağına dair suallar yaranıb. Bəzi məlumatlara görə, bu gündən qaz limitləri sıfırlanır və növbəti ilin – 2020-ci ilin may ayının birinə kimi 2200 kubmetr qaz limti müəyyən edilir.
Oxu.az-ın əməkdaşı suallara cavab tapmaq üçün Tarif Şurasına müraciət edib.
Qurumdan saytımıza verilən məlumatda yeni limitin hesablanma qaydası açıqlanıb.
Qeyd olunur ki, hesablaşma 1 yanvar 2019-cu ildən etibarən istifadə olunan təbii qazın həcminə uyğun olaraq həyata keçiriləcək:
“Misal üçün: Tutaq ki, abonent 1 may 2019-cu ilədək 1400 kubmetr qaz istehlak edib. Bu halda abonent ilin sonunadək daha 800 kubmetr təbii qazı aşağı tariflə (1 kubmetr üçün 10 qəpik) istifadə edə biləcək.
Abonent bu tarixədək əvvəlki limiti (1700 kubmetr) ötübsə, yeni limitədək olan hissə üçün ödədiyi vəsait hesablaşmalarda nəzərə alınacaq.
Əgər abonent il ərzində müəyyən olunan yeni limitdən (2200 kubmetr) artıq təbii qaz istifadə edərsə, bu halda hesablaşma yeni limitdən artıq hissə üçün 1 kubmetr X 20 qəpik olmaqla həyata keçiriləcək”.
Məlumat üçün qeyd edək ki, bir abonentin faktiki orta illik təbii qaz istehlakı 1400 kubmetrdən aşağıdır.

Как будет действовать новый лимит на газ?
B Азербайджане был повышен лимит на газ. Согласно поручению главы государства, льготная часть тарифа на газ была повышена с 1700 до 2200 кубометров.
Согласно новому решению, с этого дня более 1,8 млн абонентов (свыше 7 млн граждан) смогут потреблять газ по более низкому тарифу).
Само собой, возникли вопросы о том, как будут рассчитываться новые лимиты. По некоторым данным, с этого дня лимиты на газ будут обнулены и установлены в размере 2200 кубометров до следующего года - то есть до мая 2020 года.
Сотрудник Oxu.Az обратился в Тарифный совет, чтобы узнать ответ на этот вопрос.
Нам сообщили, что расчет будет проводиться в соответствии с объемом газа, потребленным с 1 января 2019 года:
«К примеру, абонент потребил 1400 кубометров газа до 1 мая 2019 года. В таком случае он сможет использовать еще 800 кубометров природного газа по сниженному тарифу до конца года (10 гяпиков за кубометр).
Если абонент до указанной даты превысил прежний лимит (1700 кубометров), то часть средств, уплаченных в пределах нового лимита, будет учитываться при расчетах.
Если абонент с начала года превысил новый лимит (2200 кубометров), то в этом случае расчет будет проводиться по тарифу 20 гяпиков за каждый кубометр газа сверх этого лимита».
Отметим, что в среднем один абонент потребляет меньше 1400 кубометров природного газа в год.скачать dle 11.3