İlham Əliyev iyunda Düşənbəyə gedəcək
İyunun birinci yarısında Düşənbədə Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (CICA) iştirakçı dövlət başçılarının beşinci sammiti keçiriləcək.
Tacikistan KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bununla bağlı Düşənbə İcra Hakimiyyətindəki mənbə məlumat verib.
İclasda Azərbaycan, Tacikistan, Əfqanıstan, Bəhreyn, Vyetnam, Misir, Hindistan, İraq, İran, İsrail, Qazaxıstan, Kamboca, Çin, Qırğızıstan, Monqolustan, Pakistan, Fələstin, Rusiya, Türkiyə, Tailand və Özbəkistan liderləri iştirak edəcəklər.
Sammitə hazırlıq məsələləri şəxsən Düşənbə meri Rüstəm Emoməlinin nəzarətindədir.
İlk dəfə pan-Asiya təhlükəsizlik strukturunun yaradılması ilə məşğul olan bir konfransın çağırılması ideyası 5 oktyabr 1992-ci ildə BMT Baş Assambleyasının 47-ci sessiyasında Qazaxıstan prezidenti Nursultan Nazarbayev tərəfindən təklif olunub. Asiyada sülhün və təhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün effektiv və məqbul bir strukturun yaradılması niyyəti bu təşəbbüsün əsas hərəkətverici qüvvəsi idi.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев примет участие в межгосударственном форуме в Душанбе
В первой половине июня в Душанбе состоится Пятый саммит глав государств Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА).
Как передает Median.Az со ссылкой на российские СМИ, об этом сообщил источник в администрации мэра Душанбе.
Для участия в работе саммита ожидается приезд в Таджикистан лидеров Азербайджана, Афганистана, Бахрейна, Вьетнама, Египта, Индии, Ирака, Ирана, Израиля, Казахстана, Камбоджи, Китая, Кыргызстана, Монголии, Пакистана, Палестины, России, Таиланда, Турции и Узбекистана.
Подготовка столицы к саммиту лидеров СВМДА находится под личным контролем мэра Душанбе Рустама Эмомали.
Идея о созыве СВМДА была впервые представлена президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым на 47 сессии Генеральной Ассамблеи ООН в октябре 1992 года.
СВМДА - межгосударственный форум, созданный по инициативе Казахстана в 1992 году, чья деятельность направлена на создание условий для диалога, принятия решений и реализации мер в области обеспечения безопасности в Азии. На сегодняшний день членами СВМДА являются 27 государств Азии. Восемь стран и пять международных организаций входят в Форум в качестве наблюдателей. С 2014 года штаб-квартира СВМДА находится в Астане.скачать dle 11.3