Azərbaycanda bu şəxslər yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqəsi ala bilmir (SƏBƏB)
Azərbaycanda müxtəlif səbəblərdən şəxsiyyət vəsiqələrini dəyişən kişilərə yeni nəsil vəsiqələrin verilməsində problem yaranıb.
report-a istinadən xəbər verir ki, problemlə yeni şəxsiyyət vəsiqəsi almaq üçün "ASAN Xidmət” mərkəzlərinə müraciət edən vətəndaşlar üzləşib.
Söhbət qeydiyyat ünvanı dəyişmiş və nigaha daxil olmuş şəxslərdən gedir. Bu kateqoriyadan olan kişilərə Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Baş pasport, qeydiyyat və miqrasiya idarəsi tərəfindən yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələrindən verilməsindən imtina olunur və köhnə nəsil vəsiqələr verilir.
"Report"un əldə etdiyi məlumata görə, buna səbəb yeni elektron sistemə Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin tam, Ədliyyə Nazirliyinin isə qismən qoşula bilməməsidir. Son nəticədə yeni ünvanda qeydiyyata düşmüş və yenicə ailə qurmuş kişilər yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqəsi ala bilmirlər.
Qeyd edək ki, verilməsinə bu il sentyabrın 1-dən başlanılmış yeni vəsiqələr elektron imza ilə təchiz edilib. Bununla belə, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi xidmət haqqını müəyyən etməməsi ilə əlaqədar elektron imzaların aktivləşdirilməsi də ləngiyir.скачать dle 11.3

Проблема с выдачей удостоверений личности нового поколения
В Азербайджане возникла проблема с выдачей удостоверений личности нового поколения мужчинам, меняющим удостоверения личности по тем или иным причинам.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Report, с проблемой столкнулись граждане, обратившиеся в центры ASAN Xidmət для получения новых удостоверений личности.
Речь идет о лицах, сменивших место прописки и вступивших брак. Главное паспортное, регистрационное и миграционное управление МВД отказывает мужчинам этой категории в выдаче удостоверений личности нового поколения, и им выдаются удостоверения личности старого поколения.
Как стало известно Report, причина в том, что Госслужба по мобилизации и призыву на военную службу смогла подключиться к системе полностью, а министерство юстиции частично. В результате, зарегистрированные по новому адресу и недавно вступившие в брак мужчины не могут получить удостоверения личности нового поколения.
Отметим, что удостоверения личности нового поколения, выдача которых началась с 1 сентября этого года, снабжены подписью. Из-за того, что министерство транспорта, связи и высоких технологий не определилось со стоимостью услуг, задерживается и активация электронных подписей.скачать dle 11.3