Azərbaycanda özbəkistanlı və qırğızıstanlı qadınlar tutulub
Son günlər Dövlət Sərhəd Xidməti (DSX) əməkdaşlarının sayıqlığı və peşəkarlığı sayəsində iki halda Orta Asiya ölkələrinin vətəndaşları olan altı qanunsuz miqrantın dövlət sərhədini pozmaqla, İran ərazisinə keçmək cəhdinin, bir halda isə külli miqdarda alkoqol məhsullarının dəniz vasitəsilə ölkə ərazisindən çıxarılması cəhdinin qarşısı alınıb.
DSX-nın Mətbuat Mərkəzindən oxu.az-a verilən məlumata görə, fevralın 17-də Horadiz sərhəd dəstəsinin Füzuli rayonunun Kərimbəyli kəndinin xidməti ərazisində yerləşən sərhəd zasta­vasının xidməti sahəsində sərhəd naryadı tərəfindən Azərbaycandan İran istiqamətində naməlum şəxslərin ayaq izləri aşkar olunub, dərhal həyata keçirilmiş əməliyyat-qoşun tədbirləri nəticəsində beş nəfər sərhəd pozucusu saxlanılıb.
Sərhəd pozucularının şəxsiyyəti dəqiqləşdirilib, onlardan dörd nəfər qadının Özbəkistan vətəndaşı, bir nəfərin isə onlara bələdçilik edən Azərbaycan vətəndaşı olmaları müəyyən edilib.
Həmin gün Göytəpə sərhəd dəstəsinin Yardımlı rayonu Deman kəndi ərazisində yerləşən sərhəd zastavasının xidməti sahəsində sərhəd naryadı tərəfindən Azərbaycandan İran istiqamətində dövlət sərhədini pozmağa cəhd edərkən bir Özbəkistan və bir Qırğızıstan vətəndaşı olan qadınlar saxlanılıb.
Fevralın 16-sı və 17-də DSX Sahil Mühafizəsinin xidməti ərazisində Lənkəran rayonunun Balıqçılar qəsəbəsi istiqamə­tində qaçaqmal yolu ilə ölkə ərazisindən dəniz vasitəsilə çıxarıl­ması üçün hazırlanaraq sahildən 150 metr məsafədə su sət­hin­də və kolluqlarda 39 qutuda 470 ədəd əksəriy­yəti bir litrlik şüşə qablarda alko­qol içkiləri aşkar olunaraq götürülüb.
Qeyd olunan faktlar üzrə Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işləri başlanılıb, zəruri əməliyyat-istintaq tədbirləri davam etdirilir.скачать dle 11.3

В Азербайджане задержали узбечек и киргизок
За последние дни благодаря бдительности сотрудников Государственной пограничной службы (ГПС) в двух случаях были пресечены попытки 6 гражданок стран Средней Азии нарушить государственную границу и перейти на территорию Ирана, а в одном случае – вывезти из страны крупную партию алкогольной продукции по морю.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, 17 февраля на территории пограничной заставы в селе Керимбейли Физулинского района пограничный наряд обнаружил следы, ведущие из Азербайджана в направлении Ирана.
В результате срочных оперативно-розыскных мероприятий были задержаны 5 нарушителей границы.
После уточнения личности задержанных было установлено, что 4 из них – гражданки Узбекистана, а одна – гражданка Азербайджана, помогавшая им.
В тот же день на территории пограничной заставы в селе Деман Ярдымлинского района была задержана гражданка Узбекистана и одна гражданка Кыргызстана, нарушившие государственную границу и пытавшиеся перейти через Азербайджан в Иран.
16 и 17 февраля сотрудники Службы Пограничной береговой охраны обнаружили в направлении села Балыгчылар Ленкоранского района в 150 метров от берега 470 бутылок алкоголя, которые планировалось вывезти из страны по морю.
По указанным фактам возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса, ведутся необходимые оперативно-следственные мероприятия.скачать dle 11.3