Vüsal Şilderin qətli ilə bağlı iş məhkəməyə göndərildi
13 il əvvəl qəsdən adam öldürülmə cinayətini təşkil etməkdə təqsirləndirilən şəxs barəsində cinayəti işi məhkəməyə göndərilib.
Bildirilib ki, 2013-cü il mayın 2-də Bakı şəhərinin Nərimanov rayonu ərazisində Vüsal Adolf Şilder qəsdən öldürülüb.
Faktla bağlı prokurorluq orqanları tərəfindən aparılmış ibtidai istintaq nəticəsində Elman Seyidağa oğlu İsgəndərov Cinayət Məcəlləsinin 120.2.1, 120.2.5-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən tamah məqsədilə qəsdən adam öldürmə) və 228.4-cü (qanunsuz olaraq odlu silah əldə etmə, saxlama, daşıma, gəzdirmə) maddələri, Seymur Teymur oğlu Talıbov isə həmin məcəllənin 120.2.1-ci və 120.2.5-ci maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb ediliblər və cinayət işi baxılması üçün aidiyyəti məhkəməyə göndərilib.
Müvafiq məhkəmə hökmləri ilə sadalanan cinayətlərdə təqsirli bilinərək Elman İsgəndərov 15 il, Seymur Talıbov isə 12 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum ediliblər.
Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğunun İstintaq idarəsində cinayət işi üzrə ibtidai istintaqın davam etdirilməsi və əldə olunan sübutların tədqiqi zamanı Xəyal Məzahir oğlu Əli-zadənin sözügedən cinayətin təşkili və törədilməsinə rəhbərlik etməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib. Bununla əlaqədar onun barəsində təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb edilməsi haqqında qərar qəbul olunaraq cinayət təqibi davam etdirilib.
Xəyal Əli-zadə Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda olduğundan ona ittiham elan etmək mümkün olmayıb və istintaqdan qaçıb gizləndiyinə görə barəsində beynəlxalq axtarış elan edilib.
Aparılmış axtarış tədbirləri nəticəsində Xəyal Əli-zadənin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində olduğu müəyyən edilib.
Ötən müddət ərzində Xəyal Əli-zadənin ekstradisiyası ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən müvafiq tədbirlər həyata keçirilib. Baş Prokurorluğun vəsatəti əsasında Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən göndərilmiş sorğu nəticəsində o, 2026-cı il yanvarın 11-də Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin səlahiyyətli orqanları tərəfindən tutulub və sonradan Azərbaycana ekstradisiya edilib.
Cinayət işinin ibtidai istintaq davam etdirilib, toplanmış mötəbər sübutlar əsasında Xəyal Əli-zadəyə Cinayət Məcəlləsinin 32.3, 120.2.5-ci (tamah məqsədi ilə qəsdən adam öldürmə cinayətini təşkil etmə) maddəsilə ittiham elan edilib, barəsində istintaq orqanının vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
İbtidai istintaq tamamlanaraq cinayət işi üzrə ittiham aktı ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokuror tərəfindən təsdiq edilib və baxılması üçün aidiyyəti üzrə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib.скачать dle 11.3

Дело об убийстве Вюсала Шильдера направлено в суд
Уголовное дело в отношении лица, обвиняемого в организации умышленного убийства, совершенного 13 лет назад, направлено в суд.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу Генеральной прокуратуры Азербайджана, 2 мая 2013 года на территории Наримановского района Баку был умышленно убит Вюсал Адольф Шильдер.
В результате предварительного следствия, проведенного органами прокуратуры по факту преступления, Эльман Сеидага оглу Искендеров был привлечен к ответственности по статьям 120.2.1 и 120.2.5 (умышленное убийство, совершенное группой лиц по предварительному сговору; совершенное из корыстных побуждений) Уголовного кодекса (УК) Азербайджанской Республики (АР), а также статье 228.4 (незаконное приобретение, передача другому лицу, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, его комплектующих, боеприпасов, взрывчатых веществ и устройств) УК АР. Сеймур Теймур оглу Талыбов был привлечен к ответственности по статьям 120.2.1 и 120.2.5 УК АР. Уголовное дело было направлено в соответствующий суд.
Приговорами суда Э.Искендеров был признан виновным в указанных преступлениях и приговорен к 15 годам лишения свободы, а С.Талыбов - к 12 годам лишения свободы.
В ходе продолжения предварительного следствия по уголовному делу в Следственном управлении Генеральной прокуратуры Азербайджана и изучения полученных доказательств были выявлены обоснованные подозрения в том, что Хаял Мазахир оглу Али-заде организовал указанное преступление и руководил его совершением. В связи с этим было принято решение привлечь его в качестве обвиняемого, и уголовное преследование в отношении него продолжилось.
Поскольку Х.Али-заде находился за пределами Азербайджана, предъявить ему обвинение не удалось. В связи с тем, что он уклонялся от следствия и скрывался, его объявили в международный розыск.
В результате проведенных оперативно-разыскных мероприятий было установлено, что Хаял Али-заде находится в Объединенных Арабских Эмиратах (ОАЭ).
В течение последующего периода надзорное ведомство предприняло соответствующие меры для его экстрадиции. На основании ходатайства Генпрокуратуры и направленного Министерством юстиции запроса компетентные органы ОАЭ 11 января 2026 года задержали его, после чего он был экстрадирован в нашу страну.
Предварительное следствие по уголовному делу было продолжено. На основании собранных убедительных доказательств Х.Али-заде было предъявлено обвинение по статье 32.3 и статье 120.2.5 (организация умышленного убийства из корыстных побуждений) УК АР.
По ходатайству следственного органа и представлению прокурора, осуществляющего процессуальное руководство предварительным расследованием, решением суда в его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста.
Предварительное следствие завершено. Обвинительный акт по уголовному делу утвержден прокурором, осуществляющим процессуальное руководство предварительным расследованием, и дело направлено для рассмотрения в Бакинский суд по тяжким преступлениям.скачать dle 11.3