Kəlbəcərdə saxlanılan erməni diversantın cinayət işi üzrə ibtidai istintaq başa çatıb
Kəlbəcərdə saxlanılan erməni diversant - Qaqik Aşoti Voskanyanın cinayət işi üzrə ibtidai istintaq başa çatıb.
APA xəbər verir ki, cinayət işi üzrə materiallar baxılması üçün Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib.
İş hakim Abdulla Məmmədovun sədrliyi ilə araşdırılacaq.
Qeyd edək ki, bu il avqustun 16-da Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Kəlbəcər rayonu ərazisindən keçən hissəsində Ermənistan silahlı qüvvələrinin kəşfiyyat-diversiya qrupu tərəfindən terror-təxribat əməliyyatları həyata keçirmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədinin pozulması faktı ilə bağlı Baş Prokurorluq tərəfindən cinayət işi başlanaraq ibtidai istintaq aparılıb.
Qeyd olunan qanunsuz əməllərin qarşısı alınan zaman saxlanılmış Ermənistan silahlı birləşmələrinin üzvü Qaqik Aşoti Voskanyan Cinayət Məcəlləsinin 206.3.2 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən odlu silah və döyüş sursatının qaçaqmalçılığı), 214.2.1, 214.2.3 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən odlu silahdan istifadə etməklə terrorçuluq), 228.2.1 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən qanunsuz olaraq odlu silah əldə etmə, daşıma, saxlama), 283.2.1 (zor tətbiq etməklə milli düşmənçiliyin salınmasına aşkar surətdə yönələn hərəkətlər etmə) və 318.2-ci (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən zor tətbiq etməklə Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb edilməklə barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.скачать dle 11.3

Завершено предварительное следствие по уголовному делу задержанного в Кельбаджаре армянского диверсанта
20.11.2023 17:35 3 747
Завершено предварительное следствие по уголовному делу в отношении задержанного в Кельбаджарском районе армянского диверсанта Гагика Восканяна.
Как сообщает АПА, материалы по уголовному делу направлены в Гянджинский суд по тяжким преступлениям на рассмотрение.
Дело будет рассматриваться под председательством судьи Абдуллы Мамедова.
Напомним, Генеральной прокуратурой возбуждено уголовное дело и проведено предварительное расследование в связи с нарушением 16 августа диверсионно-разведывательной группой (ДРГ) вооруженных сил Армении госграницы Азербайджанской Республики на кельбаджарском участке условной азербайджано-армянской государственной границы в целях проведения террористических и диверсионных операций.
Гагик Восканян, военнослужащий вооруженных формирований Армении, задержанный при предотвращении указанных противоправных действий, привлечен к ответственности в качестве обвиняемого по статьям 206.3.2 (контрабанда, совершенная группой лиц по предварительному сговору), 214.2.1 (терроризм, совершенный группой лиц по предварительному сговору, организованной группой или преступным объединением), 214.2.3 (терроризм, совершенный с применением огнестрельного оружия и предметов, используемых в качестве оружия) и 318.2 (незаконное пересечение государственной границы Азербайджанской Республики) Уголовного кодекса Азербайджана. Суд избрал в отношении Г.Восканяна меру пресечения в виде ареста.скачать dle 11.3