Azərbaycan Prezidenti slovakiyalı həmkarına məktub göndərdi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Slovakiya Respublikasının Prezidenti Peter Pelleqriniyə təbrik məktubu göndərib.
"Slovakiya Respublikasının milli bayramı - Konstitusiya Günü münasibətilə Sizi və Sizin simanızda bütün xalqınızı öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından səmimi-qəlbdən təbrik edirəm.
Azərbaycan ilə Slovakiya arasında qarşılıqlı hörmətə, etimada və konstruktiv dialoqa əsaslanan münasibətlər məmnunluq doğurur. Son illərdə ölkələrimiz arasında siyasi dialoqun inkişafı, ali səviyyəli səfərlərin artması, əməkdaşlığımızın əhatə dairəsinin genişlənməsi ikitərəfli münasibətlərimizin məzmununu daha da zənginləşdirmişdir.
Ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticari, energetika, hərbi-texniki sahədə əməkdaşlığın inkişaf dinamikası məmnunluq doğurur.
İyul ayında Azərbaycana səfərinizi, o cümlədən Qarabağ bölgəsini birgə ziyarətimizi ən xoş təəssüratlarla xatırlayıram. Slovakiyanın işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin bərpasında iştirakını yüksək qiymətləndirir, bunu dostluğumuzun və strateji tərəfdaşlığımızın bariz nümunəsi kimi dəyərləndirirəm.
Əminəm ki, Azərbaycan ilə Slovakiya arasında ənənəvi dostluq əlaqələri, həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli əsasda qarşılıqlı fəaliyyətimiz xalqlarımızın mənafelərinə uyğun olaraq birgə səylərimizlə bundan sonra da genişlənəcək, strateji tərəfdaşlığımız daha da möhkəmlənəcəkdir.
Bu xoş gündə Sizə möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik, işlərinizdə uğurlar, dost Slovakiya xalqına əmin-amanlıq və firavanlıq diləyirəm".

Президент Азербайджана поздравил словацкого коллегу
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев направил поздравительное письмо президенту Словацкой Республики Петеру Пеллегрини.
От своего имени и от имени народа Азербайджана сердечно поздравляю Вас и в Вашем лице весь Ваш народ по случаю национального праздника - Дня Конституции Словацкой Республики.
Отношения между Азербайджаном и Словакией, основанные на взаимном уважении, доверии и конструктивном диалоге, вызывают удовлетворение. Развитие политического диалога между нашими странами в последние годы, увеличение числа визитов на высшем уровне и расширение сферы охвата сотрудничества еще больше обогатили содержание двусторонних отношений.
Динамика развития сотрудничества между двумя странами в торгово-экономической, энергетической и военно-технической областях вызывает удовлетворение.
С самыми приятными впечатлениями вспоминаю Ваш визит в июле в Азербайджан, в том числе нашу совместную поездку в Карабахский регион. Высоко оцениваю участие Словакии в восстановлении наших освобожденных от оккупации территорий и расцениваю это как яркий пример нашей дружбы и стратегического партнерства.
Уверен, что традиционно дружественные связи между Азербайджаном и Словакией, взаимодействие как на двусторонней, так и на многосторонней основах нашими совместными усилиями будут и впредь расширяться в интересах наших народов, стратегическое партнерство еще больше укрепится.
В этот знаменательный день желаю Вам крепкого здоровья, счастья, успехов в делах, дружественному народу Словакии - благополучия и процветания".