Oğurluqda təqsirləndirilən şəxs Rusiyadan Azərbaycana ekstradisiya ediləcək
"Mülki, ailə və cinayət işləri üzrə hüquqi yardım və hüquqi münasibətlər haqqında" 7 oktyabr 2002-ci il tarixli Konvensiyanın tələblərinə uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Adil Allahverdi oğlu Dəmirovun ekstradisiyası ilə bağlı Baş Prokurorluğun vəsatəti Rusiya Federasiyasının Baş Prokurorluğu tərəfindən təmin edilib.
Bu barədə Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu məlumat yayıb.
Belə ki, İmişli Rayon Polis Şöbəsində ibtidai istintaqı aparılan cinayət işi üzrə Adil Allahverdi oğlu Dəmirovun Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 177.3.2-ci maddəsində nəzərdə tutulan cinayət əməlini - külli miqdarda ziyan vurmaqla oğurluq törətməsinə dair əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Bununla əlaqədar onun barəsində təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb etmə haqqında qərar qəbul olunub. İstintaqdan qaçaraq gizləndiyinə görə isə beynəlxalq axtarışa verilib.
Hazırda onun Azərbaycan Respublikasına gətirilməsi məqsədilə Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidməti tərəfindən beynəlxalq prosedurlara uyğun olaraq müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.скачать dle 11.3

Обвиняемый в краже мужчина будет экстрадирован из России в Азербайджан
Генпрокуратура Российской Федерации удовлетворила ходатайство Генеральной прокуратуры Азербайджанской Республики об экстрадиции гражданина Азербайджана Адиля Демирова в соответствии с требованиями Конвенции "О правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам" от 7 октября 2002 года.
Как передает Median.Az со ссылкой на Генпрокуратуру Азербайджана, в рамках уголовного дела, предварительное следствие по которому ведется в Имишлинском районном отделе полиции, были выявлены основания для подозрения в совершении А.Демировым преступления, предусмотренного статьей 177.3.2 (кража с причинением ущерба в крупном размере) Уголовного кодекса АР.
В его отношении было принято решение о привлечении в качестве обвиняемого. В связи с тем, что А.Демиров скрывался от следствия, он был объявлен в международный розыск.
В настоящее время Пенитенциарная служба Министерства юстиции принимает меры в соответствии с международными процедурами для его экстрадиции в Азербайджан.скачать dle 11.3