Beynəlхalq axtarışda olan iki şəxs ölkəmizə ekstradisiya edildi
"Mülki, ailə və cinayət işləri üzrə hüquqi yardım və hüquqi münasibətlər haqqında" 07 oktyabr 2002-ci il tarixli Konvensiyanın tələblərinə uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları Şəhruddin Süleyman oğlu Göylərov və Elşad Adil oğlu Ələsgərovun ekstradisiyası ilə bağlı Baş Prokurorluğun vəsatətləri Rusiya Federasiyasının Baş Prokurorluğu tərəfindən təmin edilib.
Bildirilib ki, Salyan Rayon Məhkəməsinin icraatında olan cinayət işi üzrə Şəhruddin Göylərov yol hərəkəti və nəqliyyat vasitələrinin istismarı qaydalarını pozaraq ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda cinayət əməlini törətməkdə təqsirləndirilərək məhkəmədən yayınmaqla gizləndiyinə görə beynəlxalq axtarışa verilib.
Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsində istintaq olunan cinayət işi üzrə Elşad Ələsgərovun 15 000 (on beş min) manat məbləğində, yəni xeyli miqdarda ziyan vurmaqla törədilmiş dələduzluq cinayətini törətməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edildiyindən, onun barəsində təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb etmə haqqında qərar qəbul edilib və istintaqdan yayınaraq gizləndiyinə görə beynəlxalq axtarışa verilib.
Hər iki şəxs Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin xüsusi konvoyunun müşayiəti ilə Azərbaycan Respublikasına gətirilib.
Hazırda qeyd olunan şəxslərlə bağlı müvafiq prosessual tədbirlər davam etdirilir.

Двое разыскиваемых лиц экстрадированы в Азербайджан
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу Генеральной прокуратуры, экстрадиция граждан АР - Шахруддина Гёйлярова и Эльшада Алескерова была осуществлена в соответствии с требованиями Конвенции "О правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам" от 7 октября 2002 года.
Ходатайства Генпрокуратуры АР были удовлетворены Генеральной прокуратурой Российской Федерации.
Согласно материалам уголовного дела, рассматриваемого в Сальянском районном суде, Ш.Гёйляров обвиняется в нарушении правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлёкшем по неосторожности смерть человека. Он был объявлен в международный розыск за уклонение от суда и сокрытие от правосудия.
В рамках уголовного дела, расследуемого в Управлении полиции города Сумгайыт, в отношении Э.Алескерова установлены обоснованные подозрения в совершении мошенничества, причинившего значительный ущерб в размере 15 000 манатов. В его отношении было принято решение о привлечении в качестве обвиняемого, однако он скрылся от следствия и был объявлен в международный розыск.
Оба лица доставлены в Азербайджан в сопровождении специального конвоя Пенитенциарной службы Министерства юстиции.
В настоящее время по данным фактам продолжаются соответствующие процессуальные действия.