Ermənistan Türkiyə ilə sərhədi açmağa hazırlaşır
Ermənistan ikitərəfli münasibətlərin normallaşdırılması prosesi çərçivəsində Türkiyə ilə sərhəddə ən azı iki nəzarət-buraxılış məntəqəsi açmağa ümid edir.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Ermənistan hökumətinin 2026-2031-ci illər üçün proqram layihəsində bildirilir.
"Ermənistan və Türkiyə arasında diplomatik münasibətlərin qurulması, Ermənistan-Türkiyə sərhədinin açılması və ən azı iki müasir nəzarət-buraxılış məntəqəsinin istismara verilməsi, nəqliyyat, energetika və rəqəmsal infrastrukturların bərpası və genişləndirilməsi, həmçinin ikitərəfli və çoxtərəfli ticarətin stimullaşdırılması istiqamətində işlər aparılacaq", - deyə sənəddə qeyd olunur.скачать dle 11.3

Армения намерена открыть два КПП на границе с Турцией
Армения рассчитывает открыть минимум два контрольно-пропускных пункта (КПП) на границе с Турцией в рамках процесса нормализации двусторонних отношений.
Об этом говорится в проекте программы армянского правительства на 2026-2031 годы, опубликованном на его официальном сайте.
"Будет вестись работа по установлению дипломатических отношений между Арменией и Турцией, открытию армяно-турецкой границы и вводу в эксплуатацию не менее двух современных контрольно-пропускных пунктов, перезапуску и расширению транспортных, энергетических и цифровых инфраструктур, а также по стимулированию двусторонней и многосторонней торговли", - говорится в документе, включенном в повестку Кабмина РА.скачать dle 11.3