Bu gündən "Nizami" və "28 May" stansiyaları arasında hərəkət dayandırılıb
Tikinti işləri təxminən 10-11 ay davam edəcək və bu müddət ərzində qatarlar "Nizami" və "28 May" stansiyaları arasında fəaliyyət göstərməyəcək.
Layihə Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiqlənmiş "Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025-2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı"na uyğun icra olunur.
Layihənin əsas məqsədi "qırmızı" və "yaşıl" xətlər arasında asılılığa son qoymaq, stansiyalarda sıxlığı azaltmaq, qatarlararası intervalı minimuma endirmək və hərəkətin dayanıqlılığını təmin etməkdir.
İşlər tamamlandıqdan sonra "İçərişəhər" istiqamətinə gedən sərnişinlər "28 May", "Dərnəgül" istiqamətinə gedənlər isə "Cəfər Cabbarlı" stansiyasının platformasından istifadə edəcəklər.
Bununla yanaşı, "28 May" və "Cəfər Cabbarlı" stansiyalarını birləşdirən və tikintisi artıq yekunlaşmaq üzrə olan ikinci sərnişin pilləkəni stansiyalar arasında daha rahat və sürətli keçidə imkan verəcək.
Layihənin icrası çərçivəsində "yaşıl" xəttə xidmət göstərəcək "Dərnəgül" elektrik deposunun inşaatının ikinci mərhələsi başa çatmaq üzrədir. Bununla da "Cəfər Cabbarlı" - "Nizami" mənzilini birləşdirəcək 200 metrlik yeni tunellərin inşasına başlanılır. Tikinti işləri təxminən 10-11 ay davam edəcək.
İnşaat dövründə metroda hərəkət aşağıdakı kimi təşkil olunacaq:
- "28 May" - "Nizami" mənzili: bu iki stansiya arasında sərnişindaşıma dayandırılacaq. Bununla əlaqədar aparılmış birgə təhlillər əsasında artıq Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) tərəfindən əlavə ekspres marşrutlar açılıb.
- "Qırmızı" xətt: "İçərişəhər" stansiyasında gücləndirilmiş iş rejimi tətbiq olunmaqla qatarlar "İçərişəhər" - "Əhmədli" marşrutu üzrə 2 dəqiqə 30 saniyəlik intervalla hərəkət edəcək. ("Əhmədli"- "Həzi Aslanov" mənzilində təmir başa çatanadək məkik hərəkət üzrə mövcud interval saxlanılacaq).
- "Yaşıl" xətt: Qatarlar "Dərnəgül" - "Nizami" marşrutu üzrə 3 dəqiqə 30 saniyəlik intervalla fəaliyyət göstərəcək.
- "Cəfər Cabbarlı" - "Xətai" mənzili: Məkik hərəkət rejimi dəyişməz qalacaq (interval 7 dəqiqə).
- "Bənövşəyi" xətt: "Xocəsən" - "8 Noyabr" marşrutu üzrə 8 dəqiqəlik interval qüvvədə saxlanılacaq.
"Qırmızı" xətt üzrə isə "İçərişəhər" dönmə kamerasının tikintisi davam edir və layihənin 2028-ci ilin ikinci yarısında tamamlanması planlaşdırılır. Bu infrastrukturlar tam istifadəyə verildikdən sonra hər iki xətt üzrə intervalların 2 dəqiqəyədək azaldılması mümkün olacaq.
"28 May" və "Nizami" stansiyaları arasında birbaşa metro əlaqəsinin olmaması səbəbindən yaranacaq çətinliklər nəzərə alınaraq, yerüstü nəqliyyatda əlavə dəstəkləyici tədbirlərin təşkilinə dair qərar qəbul olunub. Belə ki, AYNA tərəfindən əlavə ekspres xətlərin yaradılması və mövcud xətlərin gücləndirilməsi ilə bağlı tədbirlər görülməsi nəzərdə tutulur. Dünəndən etibarən müxtəlif istiqamətlərdə 6 yeni ekspres avtobus marşrutu istifadəyə verilib. Bundan başqa bir sıra mövcud marşrut xətlərindəki nəqliyyat vasitələrinin sayı sabahdan artırılacaq.

Строительные работы продлятся около 10-11 месяцев, и всё это время поезда не будут курсировать между станциями "Низами" и "28 Мая".
Проект реализуется в соответствии с "Государственной программой по совершенствованию транспортной инфраструктуры города Баку и прилегающих территорий на 2025-2030 годы", утверждённой распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Основная цель проекта, являющегося стратегической необходимостью для дальнейшего развития Бакинского метрополитена, заключается в устранении взаимозависимости "красной" и "зелёной" линий, снижении загруженности станций, сокращении интервалов между поездами до минимума и обеспечении стабильности движения.
После завершения проекта пассажиры, следующие в направлении "Ичеришехер", будут пользоваться платформой станции "28 Мая", а направляющиеся в сторону "Дарнагюль" - платформой станции "Джафар Джаббарлы".
Кроме того, вторая пассажирская лестница, соединяющая станции "28 Мая" и "Джафар Джаббарлы", строительство которой близится к завершению, обеспечит более удобный и быстрый переход между станциями.
В рамках реализации проекта завершается второй этап строительства электродепо "Дарнагюль", предназначенного для обслуживания "зеленой линии". После этого начнётся прокладывание новых тоннелей протяжённостью 200 м, которые соединят перегон "Джафар Джаббарлы - Низами". Работы стартуют 15 августа и продлятся примерно 10-11 месяцев.
В период строительства движение в метро будет организовано следующим образом:
- перегон "28 Мая" - "Низами": перевозка пассажиров между этими двумя станциями будет приостановлена. На основании совместно проведённого анализа Агентство наземного транспорта Азербайджана запустило дополнительные экспресс-маршруты;
- "красная" линия: на станции "Ичеришехер" будет введён усиленный режим работы, а поезда по маршруту "Ичеришехер" - "Ахмедли" будут курсировать с интервалом 2 минуты 30 секунд. На участке "Ахмедли" - "Ази Асланов" до завершения ремонтных работ сохранится действующий интервал челночного движения;
- "зелёная" линия: поезда по маршруту "Дарнагюль" - "Низами" будут курсировать с интервалом 3 минуты 30 секунд;
- перегон "Джафар Джаббарлы" - "Хатаи": режим челночного движения останется без изменений, интервал составит 7 минут;
- "фиолетовая" линия: на маршруте "Ходжасан" - "8 Ноября" сохранится интервал движения в 8 минут.
На "красной" линии продолжается строительство разворотной камеры станции "Ичеришехер". Завершение проекта запланировано на вторую половину 2028 года. После полного ввода в эксплуатацию этой инфраструктуры интервалы на обеих линиях можно будет сократить до двух минут.
Для снижения нагрузки на транспортную систему Агентство наземного транспорта Азербайджана (AYNA) при Министерстве цифрового развития и транспорта с сегодняшнего дня ввело в эксплуатацию шесть новых экспресс-маршрутов. Кроме того, с завтрашнего дня увеличится количество транспортных средств на ряде существующих маршрутных линий.