10.08.2026 16:40 147
Avropa Futbol Assosiasiyaları İttifaqı (UEFA), Şimali və Mərkəzi Amerika və Karib Hövzəsi Ölkələri Futbol Konfederasiyası (KONKAKAF) və Asiya Futbol Konfederasiyası (AFC) Beynəlxalq Futbol Federasiyaları Assosiasiyasının (FIFA) prezidenti Canni İnfantinonun fəaliyyətinin müstəqil şəkildə araşdırılmasını tələb edib. Buna səbəb onun dünya çempionatının yayım hüquqlarının bir hissəsini özəl investorlara satmaq təklifidir.
Bu barədə hər üç təşkilatın UEFA-nın rəsmi saytında dərc olunmuş birgə açıq məktubunda bildirilir.
Bir müddət əvvəl İnfantinonun dünya çempionatı hüquqlarının bir hissəsini özəl investorlara satmaq niyyəti məlum olmuş, lakin futbol ictimaiyyətinin kəskin tənqidindən sonra o, "FIFA Forward Enterprise" layihəsindən imtina etmişdi. Tənqidlər fonunda FIFA rəhbərliyi Mərakeşdə İnfantino və idarə heyəti üzvlərinin iştirakı ilə təcili görüş keçirib. Görüş zamanı təşkilatın vitse-prezidentləri hazırkı rəhbərə etimad göstərdiklərini bildirib, FIFA isə uğursuz layihədən sonra öz nüfuzunu bərpa etmək istədiyini açıqlayıb. Həmçinin, FIFA bütün üzv təşkilatlara məktub göndərərək yol verdiyi səhvləri etiraf edib.
"Futbol dünyada ən böyük ümumi ehtirasdır, o, heç bir fərdə və ya quruma məxsus deyil", - deyə bəyanatda vurğulanır.
"O, oyunçulara, azarkeşlərə, klublara, üzv assosiasiyalara və onun gələcəyini qorumaq həvalə edilmiş bütün qurumlara məxsusdur. Məhz bu ruhda biz, öz üzvlərimizi təmsil edən konfederasiyalar olaraq, bu gün vahid cəbhədə çıxış edirik. Etimad yalanla sarsıldıqda, bir şəxs özünü ona səlahiyyət verən kollektivdən üstün tutduqda, bu vəzifə borcu artıq yerinə yetirilmir. Söhbət daha fundamental məsələdən gedir: oyunun dürüstlüyündən və rəhbər seçilənlərin vicdanlılığından. Futbolda liderlik sahiblik demək deyil. Məsələ hakimiyyəti əldə saxlamaq və ya onu tələb etməkdə deyil. Bu, rəhbərliyi etibar etmiş futbol ailəsi qarşısında bir borcdur".
Təşkilatlar İnfantinonun hərəkətlərinin yoxlanılmasını tələb edərək qeyd ediblər ki, FIFA müəyyən nəticələrdə maraqlı ola biləcəyi üçün bu prosesdə heç bir rol oynamamalıdır.
"FIFA-nın öz vitse-prezidentlərinə və 211 üzv assosiasiyaya göndərdiyi son məktubunda prosesdə səhvlərə yol verildiyi etiraf olunur. Məktubda bu hal sadəcə anlaşmazlıq kimi qiymətləndirilsə də, əslində, ortada yanlış qərar var idi. Təşkilat təklifin özünün mahiyyətcə səhv olduğunu qəbul etməyib. Hələ də etiraf olunmur ki, dünya çempionatında iştirak payını satmaq cəhdi kobud bir anlaşmazlıq - sadəcə prosedur səhvi deyil, FIFA-nın xidmət etdiyi institutlara olan etimadın fundamental şəkildə pozulması idi. O, həmçinin bu hadisələrlə bağlı FIFA şurasına tam hesabat təqdim edəcəyini öhdəsinə götürüb, lakin yenə də qəbul etməyib ki, belə açıq-aşkar sağlam düşüncənin olmadığı şəraitdə düzgün idarəetmə bu yoxlamanın FIFA, onun heyəti və ya futbolda maraqlı olan hər hansı tərəf tərəfindən deyil, tamamilə müstəqil üçüncü tərəf tərəfindən aparılmasını tələb edərdi. FIFA administrasiyası yoxlamanın aparılmasında heç bir rol oynamamalıdır", - deyə məktubda bildirilir.
Qurumlar həmçinin Mərakeşdə keçirilən görüşü kəskin tənqid ediblər, çünki oraya bütün icraiyyə komitəsi deyil, yalnız FIFA-nın rəhbər komitəsi dəvət olunub.
"Bu son görüş sadəcə narahatlıqları artırır və bizi indiki məqama gətirib çıxaran həmin davranış modelinin davamıdır. Bu, oyunun qoruyucusunun deyil, oyunun ona hesabat verməli olduğunu düşünən bir şəxsin davranışıdır. Hesabatlılığın zəruri olduğu yerdə sükut, açıqlığın zəruri olduğu yerdə isə məsafə hökm sürür. Bunlar futbol təşkilatının rəhbərliyinə yaraşan xüsusiyyətlər deyil. Məhz buna görə biz belə bir mövqe nümayiş etdirdik: öz şıltaqlığımızla və ya təkbaşına deyil, birlikdə, xidmət etdiyimiz oyuna olan borc hissindən irəli gələrək. Futbolun gücü həmişə onun birliyində olub. Biz indi də bu birliyə hörmət etməyə, futbolu idarə etməyə çalışan deyil, ona xidmət edən bir liderliyə can atmağa çağırırıq", - deyə tərəflər öz müraciətlərini yekunlaşdırıblar.скачать dle 11.3

Ведущие футбольные федерации призвали к проверке действий Инфантино
Союз европейских футбольных ассоциаций (УЕФА), Конфедерация футбола Северной и Центральной Америки и стран Карибского бассейна (КОНКАКАФ) и Азиатская конфедерация футбола (AFC) призвали провести независимую проверку действий главы Международной федерации футбола (ФИФА) Джанни Инфантино, предложившего продать долю прав на чемпионат мира частным инвесторам.
Об этом сообщается в открытом письме трех организаций, которое опубликовано на сайте УЕФА.
Ранее стало известно о желании Инфантино продать долю прав на чемпионат мира частным инвесторам, однако позднее он отказался от проекта FIFA Forward Enterprise из-за критики со стороны футбольного сообщества. На фоне критики главы организации руководство ФИФА провело экстренную встречу в Марокко с участием Инфантино и членов правления. В ходе нее вице-президенты организации высказали доверие нынешнему главе, а в ФИФА заявили о желании восстановить репутацию после неудачного проекта. Также ФИФА разослала всем членам организации письма, в которых признала допущенные ошибки.
"Футбол - это величайшая общая страсть в мире, она не принадлежит ни одному человеку и ни одному учреждению, - говорится в заявлении. - Она принадлежит игрокам, болельщикам, клубам, ассоциациям-членам и всем учреждениям, которым доверено заботиться о ее будущем. Именно в этом духе мы, конфедерации, представляющие своих членов, выступаем сегодня единым фронтом. Когда доверие подрывается обманом, когда человек ставит себя выше коллектива, который наделил его полномочиями, этот долг перестает выполняться. Речь идет о чем-то более фундаментальном: честности игры и честности тех, кого выбрали ее руководителями. Лидерство в футболе - это не владение. Дело не в том, чтобы удерживать власть или требовать ее. Это долг перед футбольной семьей, которая доверила ее лидеру".
Организации призвали провести проверку действий Инфантино, отметив, что ФИФА не должна играть никакой роли в этом процессе, поскольку может быть заинтересована в определенных выводах.
"В недавнем письме ФИФА своим вице-президентам и 211 ассоциациям-членам признается, что в процессе были допущены ошибки. В письме это рассматривается как недопонимание, в то время как имело место ошибочное суждение. Она не признала, что само предложение по своей сути является неправильным, - говорится в письме. - По-прежнему не признается, что попытка продать долю участия в чемпионате мира по футболу была грубым недоразумением - не просто процедурной ошибкой, но фундаментальным нарушением доверия к самим институтам, которым служит ФИФА. Она также обязалась представить полный отчет об этих событиях совету ФИФА, в очередной раз не признав, что надлежащее управление в условиях столь явного отсутствия здравого смысла потребовало бы, чтобы такая проверка проводилась полностью независимой третьей стороной, а не самой ФИФА, ее персоналом или любой заинтересованной стороной в футболе. Администрация ФИФА не должна играть никакой роли в проведении проверки".
Также организации раскритиковали встречу в Марокко, поскольку на нее пригласили только руководящий комитет ФИФА, а не весь исполнительный комитет. "Эта недавняя встреча лишь усиливает опасения и является продолжением той самой модели поведения, которая привела нас к нынешнему моменту. Это поведение не хранителя игры, а человека, который считает, что игра должна отчитываться перед ним. Там, где должна быть подотчетность, царит молчание, там, где должна быть открытость, - дистанция. Это не те качества, которые заслуживает руководство футбольной организации. Вот почему мы заняли такую позицию: не по собственной прихоти и не в одиночку, а вместе, из чувства долга перед игрой, которой мы служим. Сила футбола всегда заключалась в его единстве. Мы призываем и сейчас чтить это единство, стремиться к лидерству, которое служит футболу, а не пытается им управлять", - заключили стороны в своем обращении.скачать dle 11.3