Britaniyada anomal istilər səbəbindən ölənlərin sayı üç minə yaxınlaşır
Böyük Britaniyada anomal isti hava şəraiti səbəbindən həyatını itirənlərin sayı artmaqda davam edərək rekord göstəricilərə yaxınlaşır. Təkcə son iki ay ərzində bu səbəbdən 2 877 ölüm halı qeydə alınıb.
Bu barədə Böyük Britaniyanın Səhiyyə Təhlükəsizliyi Agentliyinə (UKHSA) istinadən yerli "Sky News" telekanalı məlumat yayıb.
Məlumatda qeyd olunur ki, ilkin hesablamalara əsasən, 24-27 may tarixlərindəki isti hava 753 nəfərin, 21-28 iyun aralığındakı kəskin istilər isə daha 2 124 nəfərin ölümünə səbəb olub.
Ölkənin səhiyyə qurumları bu rəqəmlərin hələlik ilkin ehtimallar olduğunu bildiriblər. Buna baxmayaraq, hazırkı vəziyyət istidən qaynaqlanan ölüm hallarının 2022-ci ildəki rekord səviyyəyə sürətlə çatdığını göstərir.
UKHSA-nın ətraf mühit məsələləri üzrə aparıcı elmi işçisi Ross Tompsonun sözlərinə görə, qlobal istiləşmə bəşəriyyət üçün son dərəcə təhlükəli bir prosesdir. Bu, xüsusilə əvvəllər belə yüksək temperaturla qarşılaşmayan Avropa ölkələrinin sakinləri üçün daha ciddi risk yaradır.
Alimlər kəskin isti hava və günvurma səbəbindən ölənlərin sayının gələcəkdə yalnız artacağını proqnozlaşdırırlar.скачать dle 11.3

В Британии из-за солнцепека умерли уже почти 3 000 человек
Число смертей из-за аномальной жары в Британии продолжает увеличиваться и идти на рекорд. Только за последние два месяца зафиксировано 2 877 случаев.
Об этом информирует местный телеканал Sky News со ссылкой на Британское управление здравоохранения (UKHSA).
"По оценкам, 753 случая смерти были связаны с майской жарой в период с 24 по 27 мая, а еще 2124 случая - с июньской жарой в период с 21 по 28 июня", - следует из материала.
В здравоохранении страны заявили, что вышеуказанные факты - это предварительные оценки. Однако уже сейчас они указывают на то, что число смертей от жары приближается к рекорду 2022 года.
По словам ведущего научного сотрудника по вопросам охраны окружающей среды UKHSA Росса Томпсона, глобальное потепление - крайне опасное явление для людей. Особенно для жителей европейских стран, где не бывало ранее подобной жаркой погоды. Ученые предполагают, что количество смертей из-за солнцепека будет только расти.скачать dle 11.3