Donald Tramp İlham Əliyevin Şuşa Forumundakı çıxışı ilə bağlı paylaşım etdi - FOTO - VİDEO
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin IV Şuşa Qlobal Media Forumundakı çıxışına dair məqaləni özünün "Truth Social" hesabında paylaşıb.
Məqalə "Breitbart News"un müxbiri Coşua Kleyn tərəfindən hazırlanıb və İlham Əliyevin forum çərçivəsində nəşrin suallarını cavablandırarkən səsləndirdiyi fikirləri əhatə edir.
Yazıda Prezident İlham Əliyevin Donald Trampı "sülh adamı" adlandırması, Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh prosesinə verdiyi töhfəyə görə ABŞ prezidentinə təşəkkür etməsi, həmçinin əvvəlki ABŞ administrasiyalarının uzun illər ərzində münaqişənin həllindən daha çox onun dondurulmuş vəziyyətdə qalmasına üstünlük verməsi ilə bağlı açıqlamaları yer alıb.
Qeyd edək ki, iyulun 13-14-də "Sülhün təşviqində medianın missiyası: Həqiqətin bərpası və etimadın yenidən qurulması" mövzusunda IV Şuşa Qlobal Media Forumu baş tutub. Dünyanın 54 ölkəsindən 160-a yaxın media nümayəndəsi, ekspert və rəsmi şəxsin iştirak etdiyi forumda 30-a yaxın beynəlxalq informasiya agentliyi və 60-dan çox aparıcı media qurumu təmsil olunub.

Дональд Трамп поделился публикацией о выступлении Ильхама Алиева на Шушинском медиафоруме - ФОТО/ВИДЕО
Материал подготовил корреспондент Breitbart News Джошуа Клейн. В статье отражены заявления азербайджанского лидера, сделанные в ходе ответов на вопросы издания на полях форума.
В публикации приводятся слова Президента Азербайджана, назвавшего Дональда Трампа "человеком мира" и выразившего благодарность президенту США за вклад в мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, а также отметившего, что предыдущие администрации США на протяжении многих лет отдавали предпочтение сохранению конфликта в замороженном состоянии, а не его урегулированию.
Напомним, что 13-14 июля состоялся IV Шушинский глобальный медиафорум на тему "Миссия медиа в продвижении мира: восстановление правды и возрождение доверия".
В мероприятии приняли участие около 160 представителей СМИ, экспертов и официальных лиц из 54 стран мира. На форуме были представлены около 30 международных информационных агентств и более 60 ведущих средств массовой информации.