Prezidentin nazir müavini təyin etdiyi şəxs kimdir? - DOSYE
Rüfət Hacıəlibəyov 2022-ci ilin iyul ayından son təyinatadək Azərbaycanın səhiyyə nazirinin səhiyyənin rəqəmsallaşdırılması məsələləri üzrə müşaviri vəzifəsində çalışıb. Bu müddət ərzində ölkənin elektron səhiyyə üzrə milli strategiyasının hazırlanmasına və həyata keçirilməsinə rəhbərlik edib, səhiyyə sisteminin rəqəmsal transformasiyası prosesinin əlaqələndirilməsini təmin edib.
Səhiyyə nazirinin müavini kimi onun fəaliyyət istiqamətlərinə innovasiyaların tətbiqi, strateji idarəetmə, səhiyyənin rəqəmsallaşdırılması və tibbi statistika sahələri daxildir.
Rüfət Hacıəlibəyov rəqəmsal transformasiya sahəsində 30 illik peşəkar təcrübəyə malik mütəxəssisdir. Uzunmüddətli fəaliyyəti ərzində korporativ və dövlət sektoru üçün mürəkkəb texnoloji layihələrin idarə edilməsindən başlayaraq, Azərbaycanda HP, Microsoft və SAP kimi aparıcı qlobal informasiya texnologiyaları şirkətlərinin yerli nümayəndəliklərinə rəhbərlik edib.
O, dövlət və korporativ səviyyədə uzunmüddətli informasiya texnologiyaları strategiyalarının hazırlanması və uğurla həyata keçirilməsi sahəsində zəngin təcrübəyə malikdir. Peşəkar fəaliyyətinin əsas istiqamətlərinə strateji planlaşdırma, böhran idarəçiliyi, eləcə də genişmiqyaslı institusional dəyişikliklər şəraitində kompleks layihələrin idarə olunması daxildir.
Rüfət Hacıəlibəyov əsas fəaliyyəti ilə yanaşı, Azərbaycanın rəqəmsallaşma sahəsində biznes və akademik mühitinin inkişafında da fəal iştirak edir. O, KOBİA yanında innovativ startapların inkişafı üzrə Ekspert Komissiyasının üzvü kimi fəaliyyət göstərib. 2017-ci ildən etibarən Bakı Mühəndislik Universitetinin Himayəçilər Şurasının üzvüdür.
Azərbaycan Respublikasında informasiya texnologiyalarının inkişafına verdiyi töhfələrə görə Prezidentin 2021-ci il tarixli Sərəncamına əsasən "Tərəqqi" medalı ilə təltif edilib.

Кто он - новоназначенный замминистра здравоохранения? - ДОСЬЕ
Соответствующим распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева Руфат Джахангир оглу Гаджиалибеков назначен заместителем министра здравоохранения.
Гаджиалибеков с июля 2022 года занимал должность советника министра по вопросам цифровизации здравоохранения. За этот период он руководил разработкой и реализацией национальной стратегии электронного здравоохранения страны, а также обеспечивал координацию процесса цифровой трансформации всей системы здравоохранения.
В качестве заместителя министра в сферу его ответственности войдут внедрение инноваций, стратегическое управление, цифровизация здравоохранения и медицинская статистика.
Он специалист с 30-летним профессиональным опытом в области цифровой трансформации. На протяжении своей многолетней карьеры Гаджиалибеков прошёл путь от управления сложными технологическими проектами для корпоративного и государственного сектора до руководства представительствами в Азербайджане таких ведущих мировых IT-гигантов, как HP, Microsoft и SAP.
Обладает богатым опытом в разработке и успешной реализации долгосрочных стратегий в области информационных технологий на государственном и корпоративном уровнях. К ключевым направлениям его профессиональной деятельности относятся стратегическое планирование, антикризисное управление, а также руководство комплексными проектами в условиях масштабных институциональных преобразований.
Помимо основной деятельности, Руфат Гаджиалибеков активно участвует в развитии бизнес-среды и академического сообщества Азербайджана в сфере цифровизации. Он выступал в качестве члена Экспертной комиссии по развитию инновационных стартапов при Агентстве по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA). С 2017 года является членом Попечительского совета Бакинского инженерного университета.
За весомый вклад в развитие информационных технологий в Азербайджанской Республике распоряжением Президента Азербайджана в 2021 году Руфат Гаджиалибеков был удостоен медали "Терегги".скачать dle 11.3