Tbilisidə öldürülən Fatimə ilə bağlı RƏSMİ AÇIQLAMA
Gürcüstanın Tbilisi şəhərində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Fatimə Kərimovanın qəsdən öldürülməsi faktı ilə bağlı həmin ölkənin prokurorluq orqanları tərəfindən başlanmış cinayət işinin ibtidai istintaqı diqqətlə izlənilir.
Bu fikirlər Baş Prokurorluğun Mətbuat Xidmətinin məlumatında yer alıb.
Bildirilib ki, hazırda cinayət əməlini törətməkdə şübhəli bilinən şəxsin - zərərçəkmişin qohumunun barəsində müvafiq prosessual tədbirlər görülməkdə, onun saxlanılması və cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmasının təmin edilməsi istiqamətində zəruri tədbirlər həyata keçirilməkdədir:
"Hadisənin ictimai əhəmiyyəti, habelə zərərçəkmişin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olması nəzərə alınaraq, Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən Gürcüstan Prokurorluğuna rəsmi müraciət ünvanlanıb, cinayət işinin tam, hərtərəfli və obyektiv araşdırılması, bütün halların qanunvericiliyin tələblərinə uyğun şəkildə müəyyən edilməsi, habelə zərurət yarandığı təqdirdə beynəlxalq hüquqi əməkdaşlıq çərçivəsində istintaqa hərtərəfli hüquqi yardımın və digər zəruri dəstəyin göstərilməsinə hazır olunduğu bildirilib.
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu bir daha bildirir ki, Azərbaycan vətəndaşlarının həyat və sağlamlığına, habelə digər qanunla qorunan hüquq və mənafelərinə qarşı törədilən cinayət əməllərinə münasibətdə prinsipial mövqe tutur və belə halların ölkə hüdudlarından kənarda baş verməsindən asılı olmayaraq onların hüquq və qanuni mənafelərinin müdafiəsini daim diqqət mərkəzində saxlayır.
Bu məqsədlə xarici dövlətlərin səlahiyyətli orqanları ilə beynəlxalq hüquqi əməkdaşlıq çərçivəsində qarşılıqlı hüquqi yardımın göstərilməsi, cinayətlərin tam və obyektiv araşdırılmasına dəstək verilməsi istiqamətində zəruri tədbirlər bundan sonra da ardıcıl şəkildə davam etdiriləcək".скачать dle 11.3

Убийство азербайджанки в Тбилиси: Генпрокуратура выступила с заявлением
Предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному прокуратурой Грузии по факту умышленного убийства гражданки Азербайджана Фатимы Керимовой в Тбилиси, находится под пристальным контролем.
Отмечается, что в настоящее время в отношении лица, подозреваемого в совершении преступления - родственника погибшей, проводятся необходимые процессуальные действия. Принимаются меры по его задержанию и привлечению к уголовной ответственности.
"Учитывая общественную значимость происшествия, а также тот факт, что погибшая являлась гражданкой Азербайджанской Республики, надзорное ведомство страны направило официальное обращение в Прокуратуру Грузии. В документе выражена готовность оказать всестороннюю правовую помощь следствию и предоставить иную необходимую поддержку в рамках международного правового сотрудничества для полного, всестороннего и объективного расследования уголовного дела, а также установления всех обстоятельств в соответствии с требованиями законодательства.
Генпрокуратура Азербайджана вновь заявляет, что занимает принципиальную позицию в отношении преступлений, совершенных против жизни, здоровья и иных охраняемых законом прав и интересов граждан республики, и независимо от того, произошли ли такие преступления на территории страны или за ее пределами, неизменно уделяет особое внимание защите их прав и законных интересов.
В этих целях и впредь будут последовательно приниматься необходимые меры по оказанию взаимной правовой помощи в рамках международного сотрудничества с компетентными органами иностранных государств, а также по содействию полному и объективному расследованию преступлений", - говорится в информации.скачать dle 11.3