Müəllimini güllələməkdə təqsirli bilinən şagirdə ittiham elan edilib
Bakıda "İdrak" liseyində müəllimi güllələməkdə təqsirləndirilən yeniyetmə ilə bağlı açılan cinayət işi əsasında məhkəmə istintaqı başlayıb.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Vüqar Quliyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə prokuror ittiham aktını elan edib. İttihama görə, müəllim Şəhla Kamilova şagirdə dərsi bilmədiyi üçün irad bildirib. Bu zaman şagird onun iradını özünə hörmətsizlik kimi qəbul edib. Daha sonra yeniyetmə Bakı şəhəri, Rəsulzadə qəsəbəsində evlərindən atası Samir Şirinov tərəfindən gizlədilən ov tüfəngini və patron darağını öz otağına aparıb. Patronu darağa yerləşdirib və çantasında gizlədib. O, tüfəngi gözətçi çantalara baxmadığı üçün rahatlıqla liseyə keçirə bilib. Daha sonra odlu silahı atəşə hazır vəziyyətə gətirib və müəllim Şəhla Kamilovanın olduğu otağa gətirərək atəş açdıqdan sonra oranı tərk edib.
Şagird özünü qismən təqsirli bilib. O, müəllimi öldürmək məqsədinin olmadığını deyib.
* "İdrak"da güllələnən müəllimə şagirdi bağışladı
Növbəti iclas iyulun 24-nə təyin olunub.
Qeyd edək ki, hadisə 2026-cı il fevralın 6-da Bakının Binəqədi rayonunda yerləşən özəl "İdrak" liseyində baş verib.
Baş Prokurorluğun Mətbuat xidmətinin yaydığı məlumata görə, məktəbdə şagird tərəfindən odlu silahdan atəş açılmaqla müəllimə xəsarət yetirilməsi faktı ilə bağlı rayon prokurorluğuna məlumat daxil olub.
Hadisəni törətməkdə şübhəli bilinən şagird saxlanılıb. Fevralın 7-də Binəqədi Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə barəsində dörd ay müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Faktla bağlı Binəqədi Rayon Prokurorluğunda cinayət işi başlanılıb. Şagirdə Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 29, 120.2.2-ci (Xuliqanlıq niyyəti ilə adam öldürməyə cəhd) maddəsi ilə yekun ittiham elan olunub.

Суд начал рассмотрение дела о стрельбе в лицее İdrak: школьник частично признал вину
В Баку началось судебное следствие по уголовному делу в отношении подростка, который выстрелил в учительницу лицея İdrak.
Как сообщает Oxu.Az, на заседании Бакинского суда по тяжким преступлениям под председательством судьи Вугара Гулиева прокурор зачитал обвинительное заключение.
Согласно обвинению, учительница Шахла Камилова сделала ученику замечание из-за того, что он не подготовился к уроку. Подросток воспринял это как проявление неуважения к себе. После этого он взял из дома в поселке Расулзаде охотничье ружье и магазин с патронами, которые его отец Самир Ширинов хранил в тайнике. Подросток перенес все в свою комнату, зарядил ружье и спрятал оружие в рюкзак.
Отмечается, что он беспрепятственно пронес ружье в лицей, поскольку охранник не проверял содержимое сумок. Затем привел оружие в боевую готовность, вошел в помещение, где находилась учительница, открыл огонь, после чего покинул место происшествия.
Подсудимый частично признал свою вину, заявив, что не имел намерения убивать педагога.
Следующее судебное заседание назначено на 24 июля.
Напомним, инцидент произошел 6 февраля 2026 года в частном лицее İdrak, расположенном в Бинагадинском районе Баку.
Как ранее сообщала пресс-служба Генеральной прокуратуры, в районный надзорный орган поступила информация о том, что ученик произвел выстрел из огнестрельного оружия и ранил учительницу.
Подозреваемый был задержан. 7 февраля решением Бинагадинского районного суда ему была избрана мера пресечения в виде ареста сроком на четыре месяца.
По данному факту в Бинагадинской районной прокуратуре было возбуждено уголовное дело. Подростку предъявлено окончательное обвинение по статье 29 120.2.2 (покушение на убийство, совершенное из хулиганских побуждений) Уголовного кодекса Азербайджана.