Onlayn qumar oyunlarının keçirilməsinə görə CƏZALAR SƏRTLƏŞDİRİLİR
Milli Məclis Azərbaycanda onlayn qumar oyunlarının keçirilməsinə görə cəzalar sərtləşdirilməsini ilk oxunuşda qəbul edib.
Sözügedən məsələ parlamentin bugünkü növbədənkənar plenar iclasında müzakirəyə çıxarılan Cinayət Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Sənədə əsasən, qumar oyunları:
- virtual formada, cümlədən internet şəbəkəsindən, mobil rabitə şəbəkəsindən, sosial şəbəkə platformalarından, digər elektron rabitə vasitələrindən, habelə internet və mobil telekommunikasiya tətbiqlərindən və ya digər texnologiyalara əsaslanan platformalardan istifadə edilməklə törədildikdə;
- yetkinlik yaşına çatmayanların qumar oyunlarında iştirakına yol verməklə törədildikdə;
- qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə;
- xeyli miqdarda gəlir əldə etməklə törədildikdə cinayət nəticəsində əldə edilmiş gəlirin iki mislinədək miqdarda cərimə edilməklə 2 ildən 4 ilədək müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması və ya eyni müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılacaq.
Həmçinin mütəşəkkil dəstə və ya cinayətkar birlik (cinayətkar təşkilat) tərəfindən törədildikdə, külli miqdarda gəlir əldə etməklə törədildikdə 3 ildən 5 ilədək müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması və ya eyni müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılacaq.
Qeyd edək ki, hazırda qüvvədə olan sanksiyaya görə cərimənin məbləği konkret aralıqda (10 min manatdan 15 min manatadək) nəzərdə tutulduğu halda layihəyə əsasən cərimə cinayət nəticəsində əldə edilmiş gəlirin iki mislinədək miqdarda müəyyən ediləcək.
Həmçinin, dəyişikliklə qumar oyunlarının təşkili və ya keçirilməsi, habelə qumar oyunlarının keçirilməsi üçün yer təşkiletmə və ya saxlama əməlinin təkrar törədildiyi, yetkinlik yaşına çatmayanların qumar oyunlarında iştirakına yol verməklə törədildiyi, xeyli, külli, xüsusilə külli miqdarda gəlir əldə etməklə törədildiyi və s. hallar üçün də cəzaların sərtləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
Belə ki, mövcud qanunvericiliyə görə qeyd olunan əməllər təkrar törədildikdə 4 ildən 5 ilədək müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması və ya 4 ildən 8 ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.
Layihədə isə təklif olunur ki, bu müddət müvafiq olaraq 5 ildən 8 ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılsın.
Qanun layihəsi müzakirələrdən sonra səsverməyə qoyularaq birinci oxunuşda qəbul edilib.скачать dle 11.3

В Азербайджане ужесточают наказание за организацию онлайн-азартных игр
Данный вопрос нашёл отражение в проекте изменений в Уголовный кодекс, вынесенном на обсуждение на сегодняшнем пленарном заседании внеочередной сессии парламента.
Согласно документу, уголовная ответственность будет наступать, если азартные игры организованы:
- в виртуальной форме, в том числе с использованием интернет-сети, сети мобильной связи, платформ социальных сетей, иных средств электронной связи, интернет- и мобильных приложений либо других технологических платформ;
- с допуском к участию несовершеннолетних;
- группой лиц по предварительному сговору;
- с извлечением значительного дохода.
В этих случаях наказание предусматривает штраф в размере до двукратной суммы дохода, полученного в результате преступления, а также ограничение свободы на срок от 2 до 4 лет либо лишение свободы на тот же срок.
Если преступление совершено организованной группой или преступным сообществом (преступной организацией), а также сопряжено с получением крупного дохода, наказание составит ограничение свободы на срок от 3 до 5 лет либо лишение свободы на тот же срок.
Отмечается, что действующее законодательство предусматривает штраф в фиксированном размере - от 10 000 до 15 000 манатов. Законопроект предлагает заменить его штрафом в размере до двукратной суммы дохода, полученного в результате преступления.
Кроме того, поправки предусматривают ужесточение наказания за повторную организацию или проведение азартных игр, предоставление помещений для их проведения, вовлечение в азартные игры несовершеннолетних, а также получение значительного, крупного или особо крупного дохода и другие квалифицирующие обстоятельства.
В настоящее время за повторное совершение указанных деяний предусмотрено ограничение свободы на срок от 4 до 5 лет либо лишение свободы на срок от 4 до 8 лет.