Böyük ictimai təhlükə törətməyən aşkar cinayətlər üzrə icraat müddəti ARTIRILIR
Böyük ictimai təhlükə törətməyən aşkar cinayətlər üzrə sadələşdirilmiş icraatla bağlı bəzi müddətlər artırılacaq.
Sözügedən məsələ Milli Məclisin bugünkü növbədənkənar plenar iclasında müzakirəyə çıxarılan Cinayət-Prosessual Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Sənədə əsasən, Cinayət-Prosessual Məcəlləsində böyük ictimai təhlükə törətməyən aşkar cinayətlər üzrə sadələşdirilmiş icraat ilə bağlı bəzi müddətlərin artırılması nəzərdə tutulur.
Belə ki, məhkəməyədək sadələşdirilmiş icraatın açılması və ya açılmasından imtina barədə qərarın qəbul edilməsi, təhqiqatın aparılması, prokuror nəzarətinin həyata keçirilməsi və s. ilə bağlı müəyyən edilmiş bəzi prosessual müddətlərin artırılması təklif olunur. Müvafiq müddətlərin artırılmasında məqsəd sadələşdirilmiş icraat aparılarkən işin hərtərəfli araşdırılmasının və zəruri sübutların toplanılmasının təmin olunmasıdır.
Artıq məhkəməyədək sadələşdirilmiş icraat şəklində təhqiqat böyük ictimai təhlükə törətməyən aşkar cinayət üzrə məlumatın təhqiqatçıya, müstəntiqə və ya ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurora daxil olduğu vaxtdan 10 gün müddətində deyil, 30 gün müddətində aparılacaq.
Qanun layihəsinə əsasən, məcəllənin bəzi maddələrində "şikayət" sözü "məlumat" sözü ilə əvəz edilir. Bu dəyişiklik bəzi hallarda məlumat verən şəxsin niyyətinin şikayət etmək deyil, sadəcə baş vermiş cinayət hadisəsi barədə səlahiyyətli orqanları məlumatlandırmaqdan ibarət ola bilməsi ilə əlaqədardır.
Qanun layihəsində hüquqi şəxslər tərəfindən də cinayət hadisəsi barədə məlumat verilməsinin mümkünlüyü nəzərə alınaraq böyük ictimai təhlükə törətməyən aşkar cinayət üzrə yazılı məlumatda və ya şifahi məlumatın qəbul edilməsi barədə protokolda, həmçinin məhkəməyədək sadələşdirilmiş icraatın aparılması nəticələrinə dair yekun protokolda hüquqi şəxsin adı, olduğu yer və vergi ödəyicisinin eyniləşdirmə nömrəsinin göstərilməsi ilə bağlı müvafiq dəyişiklik nəzərdə tutulur.

30.06.2026 15:04 150
В Азербайджане некоторые сроки по упрощённому производству по очевидным преступлениям, не представляющим большой общественной опасности, будут увеличены.
Данный вопрос нашёл отражение в проекте изменений в Уголовно-процессуальный кодекс, вынесенном на обсуждение на сегодняшнем пленарном заседании внеочередной сессии Милли Меджлиса.
Согласно документу, предусматривается увеличение ряда процессуальных сроков, связанных с открытием или отказом в открытии досудебного упрощённого производства, проведением дознания, осуществлением прокурорского надзора и другими процедурами. Главная цель увеличения сроков - обеспечить всестороннее расследование дела и полноценный сбор необходимых доказательств в ходе упрощённого производства.
Ключевым нововведением стало увеличение срока досудебного дознания с 10 до 30 дней. Отныне дознание в форме досудебного упрощённого производства по очевидному преступлению, не представляющему большой общественной опасности, будет проводиться в течение 30 дней с момента поступления сообщения дознавателю, следователю или прокурору, осуществляющему процессуальное руководство предварительным расследованием. Ранее на эту процедуру отводилось лишь 10 дней, что, по мнению законодателей, зачастую было недостаточно для качественного и объективного расследования.
Помимо этого, законопроект предусматривает замену слова "жалоба" на слово "информация" в ряде статей кодекса. Данное изменение обусловлено тем, что в некоторых случаях намерение лица, предоставляющего информацию, заключается не в подаче жалобы, а лишь в информировании компетентных органов о совершённом преступлении.
Ещё одно важное дополнение касается юридических лиц. С учётом того, что сообщения о преступлениях могут поступать и от организаций, в законопроекте предусмотрены соответствующие изменения. В частности, в письменных сообщениях или протоколах о принятии устных сообщений об очевидных преступлениях, не представляющих большой общественной опасности, а также в итоговых протоколах по результатам досудебного упрощённого производства теперь должны указываться наименование юридического лица, его местонахождение и идентификационный номер налогоплательщика.