Şəxsi məlumatların ələ keçirilməsi üzrə şikayətlərə 24 saat ərzində baxılacaq
İstintaq və təhqiqat orqanlarının struktur qurumlarının rəhbərlərinə cinayət təqibinə nəzarət çərçivəsində cinayət işi üzrə icraatın əhəmiyyətli dərəcədə ləngiməsinin qarşısının alınması məqsədilə səlahiyyətlər veriləcək.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bununla bağlı Cinayət-Prosessual Məcəlləsinə dəyişiklik təklif edilir.
Qanun layihəsi Milli Məclisin mayın 16-da keçiriləcək plenar iclasında müzakirə olunacaq.
Sənədə əsasən, təhqiqatçı, müstəntiq və ya ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokuror törədilmiş və ya hazırlanan cinayətlər haqqında məlumatlara baxarkən Cinayət-Prosessual Məcəlləsinin 207.1.2-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş müddətlərdə cinayət işinin başlanması üçün əsasların kifayət qədər olmasına dair ilkin yoxlama aparır. Təklif edilən dəyişikliyə əsasən cinayət işinin başlanmasına qədər aparılmasına icazə verilən iki və daha artıq istintaq və ya digər prosessual hərəkətlər həyata keçirildikdə, cinayət işinin başlanması üçün əsasların kifayət qədər olmasına dair ilkin yoxlamanın 30 gündən artıq olmayan müddətlə məhdudlaşdırılması nəzərdə tutulur;
Cinayət Məcəlləsinin 177.1-ci maddəsinin böyük ictimai təhlükə törətməyən cinayətlər sırasından çıxarıldığı üçün, həmin maddənin Cinayət-Prosessual Məcəllənin 214.4-сü maddəsinə uyğun olaraq məhkəməyədək sadələşdirilmiş icraat şəklində təhqiqatı aparılan maddələrin sırasından da çıxarılması təklif edilir.
Layihədə qeyd edilib ki, son dövrlərdə müasir informasiya texnologiyalarından istifadə olunmaqla əhalinin bank kartı hesablarından pul vəsaitlərinin talanması hallarında bu cinayətlərin təqibinin operativliyinin təmin etmək məqsədilə Cinayət-Prosessual Məcəlləsinin 446 və 447-ci maddələrinə müvafiq dəyişikliklər təklif edilir.
Belə ki, maliyyə əməliyyatları, bank hesablarının vəziyyəti və vergilərin ödənilməsi barədə məlumatlar daxil olmaqla, şəxsi, ailə, dövlət, kommersiya və ya peşə sirrini təşkil edən məlumatların ələ keçirilməsi növündə istintaq hərəkəti, müstəntiqin əsaslandırılmış vəsatəti ilə razı olan ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında yalnız məhkəmənin qərarı əsasında həyata keçirilir.
Dəyişikliyə əsasən, bu istintaq hərəkətinin təxirəsalınmadan aparılması zəruri olduğu hallarda, müstəntiq tərəfindən belə zərurətin əsaslandırıldığı vəsatətə, onun məhkəməyə daxil olduqdan sonra 24 saat müddətində baxılması təklif edilir.скачать dle 11.3

Парламент Азербайджана рассмотрит поправки в УПК
Руководителям структурных подразделений следственных и дознавательных органов будут предоставлены полномочия в рамках надзора за уголовным преследованием с целью предотвращения существенного затягивания производства по уголовному делу.
Как сообщает Report, в связи с этим предлагаются изменения в Уголовно-процессуальный кодекс (УПК).
Законопроект будет обсуждаться на пленарном заседании Милли Меджлиса, которое состоится 16 мая.
Согласно документу, дознаватель, следователь или прокурор, осуществляющий процессуальное руководство предварительным расследованием, при рассмотрении сообщений о совершенных или готовящихся преступлениях проводит первичную проверку о наличии достаточных оснований для возбуждения уголовного дела в сроки, предусмотренные статьей 207.1.2 Уголовно-процессуального кодекса.
Предлагаемая поправка предусматривает, что при производстве двух и более следственных или иных процессуальных действий, производство которых допускается до возбуждения уголовного дела, предварительная проверка достаточности оснований для возбуждения уголовного дела ограничивается сроком не более 30 суток.
Следственное действие в виде получения сведений, составляющих личную, семейную, государственную, коммерческую или профессиональную тайну, включая информацию о финансовых операциях, состоянии банковских счетов и уплате налогов, осуществляется только на основании решения суда по представлению прокурора, осуществляющего процессуальное руководство предварительным расследованием, согласившегося с обоснованным ходатайством следователя.
Согласно изменениям, в случаях, когда необходимо безотлагательное проведение данного следственного действия, предлагается рассмотрение ходатайства, в котором следователем обоснована такая необходимость, в течение 24 часов после его поступления в суд.скачать dle 11.3