Cinayət-Prosessual Məcəlləyə dəyişiklik edilir
Böyük ictimai təhlükə törətməyən aşkar cinayətlər üzrə sadələşdirilmiş icraatla bağlı bəzi müddətlər artırılacaq.
Bu, Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunan Cinayət-Prosessual Məcəllədə dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Bildirilib ki, qanun layihəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikasının Cinayət-Prosessual Məcəlləsində böyük ictimai təhlükə törətməyən aşkar cinayətlər üzrə sadələşdirilmiş icraat ilə bağlı bəzi müddətlərin artırılması nəzərdə tutulur.
Belə ki, məhkəməyədək sadələşdirilmiş icraatın açılması və ya açılmasından imtina barədə qərarın qəbul edilməsi, təhqiqatın aparılması, prokuror nəzarətinin həyata keçirilməsi və s. ilə bağlı müəyyən edilmiş bəzi prosessual müddətlərin artırılması təklif olunur. Müvafiq müddətlərin artırılmasında məqsəd sadələşdirilmiş icraat aparılarkən işin hərtərəfli araşdırılmasının və zəruri sübutların toplanılmasının təmin olunmasıdır.
Dəyişikliyə əsasən, artıq məhkəməyədək sadələşdirilmiş icraat şəklində təhqiqat böyük ictimai təhlükə törətməyən aşkar cinayət üzrə məlumatın təhqiqatçıya, müstəntiqə və ya ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurora daxil olduğu vaxtdan 10 gün müddətində deyil, 30 gün müddətində aparılacaq.
Qanun layihəsinə əsasən, məcəllənin bəzi maddələrində "şikayət" sözü "məlumat" sözü ilə əvəz edilir. Bu dəyişiklik bəzi hallarda məlumat verən şəxsin niyyətinin şikayət etmək deyil, sadəcə baş vermiş cinayət hadisəsi barədə səlahiyyətli orqanları məlumatlandırmaqdan ibarət ola bilməsi ilə əlaqədardır.
Qanun layihəsində hüquqi şəxslər tərəfindən də cinayət hadisəsi barədə məlumat verilməsinin mümkünlüyü nəzərə alınaraq böyük ictimai təhlükə törətməyən aşkar cinayət üzrə yazılı məlumatda və ya şifahi məlumatın qəbul edilməsi barədə protokolda, həmçinin məhkəməyədək sadələşdirilmiş icraatın aparılması nəticələrinə dair yekun protokolda hüquqi şəxsin adı, olduğu yer və vergi ödəyicisinin eyniləşdirmə nömrəsinin göstərilməsi ilə bağlı müvafiq dəyişiklik nəzərdə tutulur.
Qanun layihəsi müzakirələrdən sonra səsverməyə çıxarılaraq birinci oxunuşda qəbul edilib.скачать dle 11.3

В Уголовно-процессуальный кодекс вносятся изменения
В Азербайджане некоторые сроки, связанные с упрощённым производством по очевидным преступлениям, не представляющим большой общественной опасности, будут увеличены.
Это нашло отражение в законопроекте о внесении изменений в Уголовно-процессуальный кодекс, обсуждённом на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
Согласно законопроекту, в Уголовно-процессуальном кодексе Азербайджанской Республики предусматривается увеличение некоторых сроков, связанных с упрощённым производством по очевидным преступлениям, не представляющим большой общественной опасности.
В частности, предлагается увеличение некоторых процессуальных сроков, установленных в связи с принятием решения о возбуждении или отказе в возбуждении досудебного упрощённого производства, проведением дознания, осуществлением прокурорского надзора и т.д. Целью увеличения соответствующих сроков является обеспечение всестороннего расследования дела и сбора необходимых доказательств при проведении упрощённого производства.
Согласно изменению, дознание в форме досудебного упрощённого производства будет проводиться уже не в 10-дневный, а в 30-дневный срок с момента поступления сведений об очевидном преступлении, не представляющем большой общественной опасности, дознавателю, следователю или прокурору, осуществляющему процессуальное руководство предварительным расследованием.
Согласно законопроекту, в некоторых статьях кодекса слово "жалоба" заменяется словом "информация". Данное изменение связано с тем, что в некоторых случаях намерение лица, предоставляющего информацию, может заключаться не в подаче жалобы, а лишь в информировании компетентных органов о произошедшем преступном событии.
В законопроекте, с учётом возможности предоставления сведений о преступном событии также юридическими лицами, предусмотрено соответствующее изменение, связанное с указанием наименования юридического лица, его местонахождения и идентификационного номера налогоплательщика в письменном сообщении или протоколе о принятии устного сообщения об очевидном преступлении, не представляющем большой общественной опасности, а также в итоговом протоколе по результатам проведения досудебного упрощённого производства.