Kredit qaydalarında YENİLİK - Məsafədən rəsmiləşmə və gözləmə müddəti kimlərə aiddir?
"Mərkəzi Bank kredit risklərinin idarə edilməsi qaydalarına dəyişiklik edib. Bu, məsafədən maliyyə xidmətləri sahəsində risklərin azaldılması və istehlakçıların hüquqlarının qorunmasının gücləndirilməsi istiqamətində normativ bazanın təkmilləşdirilməsi ilə əlaqələndirilib. Cari ilin oktyabrından qüvvəyə minəcək dəyişikliklərə əsasən, müştərilərə məsafədən istehlak krediti müqavilələrinin bağlanmasına və kredit limitlərinin artırılmasına qarşı könüllü məhdudiyyət tətbiq etmək imkanı yaradılır. Yəni riskləri nəzərə alaraq vətəndaş özü məsafədən kredit təklifini məhdudlaşdıra biləcək. Bu zaman istənilən vətəndaşımız Azərbaycan Kredit Bürosu üzərindən sorğu yerləşdirməklə bütün kredit təşkilatlarında məsafədən kredit rəsmiləşdirilməsinə qadağa qoya biləcək".
O bildirib ki, yeni dəyişikliklərə əsasən, vətəndaşlar müştərisi olduqları kredit təşkilatına birbaşa müraciət etməklə yalnız həmin təşkilata məhdudiyyət tətbiq edə biləcəklər:
"Kredit təşkilatları məsafədən kredit rəsmiləşdirilmədən öncə bu qadağanı yoxlamalı və yalnız məhdudiyyət qoyulmadığı halda krediti verməlidirlər. Qaydalarda digər dəyişiklik məsafədən bağlanılan istehlak krediti müqavilələri üzrə vəsaitlərin verilməsində "gözləmə müddəti"nin tətbiq edilməsidir. Belə ki, kreditin məbləği minimum əmək haqqının iki mislinədək olduqda vəsait 2 saat, bu həddi aşdıqda isə 24 saat sonra hesaba oturacaq. Mərkəzi Bank tərəfindən məsafədən kredit ilə bağlı qadağaların tətbiqi müsbət addım olsa belə, bu, daha çox ənənəvi yanaşmadır".
Deputat qeyd edib ki, bu qadağaların tətbiqinə səbəbin məsafədən kredit rəsmilləşdirilməsi adı altında hakerlərin bir sıra hallarda vətəndaşları aldadaraq vəsaitlərini mənimsəməsi olduğu aydındır:
"2024-2025-ci illəri əhatə edən dövrdə kiberdələduzluq və haker hücumları nəticəsində ümumilikdə 22 milyon manatlıq maliyyə oğurluğu baş verib və 17 minə yaxın dələduzluq məqsədli bank kartı əməliyyatı qeydə alınıb. Bütün bunlar, qadağalar ilə yanaşı və yəqin ki, onlardan daha çox vacib olan təhlükəsizlik sistemlərinin daha da gücləndirilməsini aktuallaşdırıb. Azərbaycan Kredit Bürosu üzərindən bu məsələ ilə bağlı sorğu yerləşdirənlərin sayının çox olacağını proqnozlaşdırmaq çətindir. Belə olan halda qadağa hüququndan istifadə edəcək vətəndaşlarımızın statistikası yeni qaydaların hansı formada səmərəli olduğunu göstərəcək. "Gözləmə müddətinin" tətbiqi müsbət hal olsa da belə, daha məqsədəuyğun olardı ki, məsafədən kreditləşmədə tranşlar tətbiq olunsun. Minimum əmək haqqının iki misli bəzi kreditlər üzrə çox az, bəziləri üçün isə kreditin əhəmiyyətli hissəsidir. Bu baxımdan, daha faydalı olardı ki, minimum əmək haqqından çox olmamaq şərti ilə kredit məbləğinin 5 faizinədək ilkin tranş açılsın və kredit götürən şəxs tərəfindən vəsaitin alınması təsdiq olunduqdan sonra bir sutka ərzində qalan məbləğ ödənilsin".
V.Bayramov sonda vurğulayıb ki, bütün bunlarla yanaşı, çox vacib məqamlardan biri də maarifləndirmədir: "Vətəndaşlar arasında maliyyə və bank xidmətləri ilə bağlı maarifləndirmə genişlənməyincə hakerlər istənilən imkanlardan yararlanmağa çalışacaqlar. Maarifləndirmə isə yalnız Mərkəzi Bank tərəfindən deyil, fərqli və xüsusən də müstəqil steykholderlər tərəfindən həyata keçirilməlidir".

Центробанк ужесточает правила выдачи онлайн-кредитов
Центральный банк Азербайджана (ЦБА) внес изменения в правила управления кредитными рисками. Они связаны с совершенствованием нормативной базы для снижения рисков при оказании дистанционных финансовых услуг и усиления защиты прав потребителей.
Об этом в соцсетях написал депутат-экономист Вугар Байрамов.
По его словам, изменения, которые вступят в силу с октября текущего года, предоставят гражданам возможность добровольно установить запрет на дистанционное заключение договоров потребительского кредита и увеличение кредитных лимитов.
"Иными словами, каждый сможет самостоятельно ограничить возможность оформления онлайн-кредитов с учетом возможных рисков.
Для этого любой гражданин сможет подать соответствующий запрос через Азербайджанское кредитное бюро, после чего во всех кредитных организациях будет установлен запрет на дистанционное оформление кредитов.
Граждане также смогут обратиться непосредственно в банк или другую кредитную организацию, клиентами которой они являются, и установить ограничение только в отношении этой организации.
"Перед выдачей дистанционного кредита кредитные организации будут обязаны проверить наличие такого запрета и смогут оформить кредит только при его отсутствии. Еще одно изменение касается введения "периода ожидания" при выдаче средств по договорам дистанционного потребительского кредитования. Если сумма кредита не превышает двух минимальных заработных плат, средства будут зачислены через два часа, а если превышает этот порог - через 24 часа. Хотя введение запретов на дистанционные кредиты является положительным шагом, это скорее традиционный подход", - заявил Байрамов.
Парламентарий добавил, что причиной нововведений стали случаи, когда мошенники под видом оформления дистанционных кредитов обманным путем похищали деньги граждан.
"В 2024-2025 годах в результате кибермошенничества и хакерских атак было похищено в общей сложности 22 млн манатов, а также зафиксировано около 17 000 мошеннических операций с банковскими картами. Все это делает еще более актуальным не только введение ограничений, но и усиление систем безопасности. Пока сложно прогнозировать, сколько граждан воспользуются возможностью установить такой запрет через Азербайджанское кредитное бюро. Именно эта статистика покажет эффективность новых правил. Введение "периода ожидания" - положительная мера, однако более целесообразным было бы применять систему траншей при дистанционном кредитовании. Размер, равный двум минимальным зарплатам, для одних кредитов слишком мал, а для других составляет значительную часть суммы. Было бы полезнее выдавать первоначальный транш в размере до 5% от суммы кредита (но не более одной минимальной заработной платы), а оставшуюся сумму перечислять в течение суток после подтверждения заемщиком получения средств", - пояснил депутат.
В завершение Вугар Байрамов подчеркнул, что одним из важнейших факторов остается финансовая грамотность населения: "Пока уровень финансовой грамотности граждан в вопросах банковских услуг не повысится, хакеры будут продолжать использовать любые возможности для мошенничества. При этом просветительскую работу должны проводить не только ЦБА, но и другие, особенно независимые, заинтересованные стороны".