Ceyhun Bayramov Antonio Tayani ilə DANIŞDI - Nələr müzakirə edildi?
İyunun 26-da Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovla İtaliya Respublikasının baş nazirinin müavini, xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Antonio Tayani arasında telefon danışığı aparılıb.
Bildirilib ki, telefon danışığı zamanı Azərbaycan-İtaliya strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Nazirlər iki ölkə arasında yüksəksəviyyəli siyasi dialoqun intensiv xarakter aldığını məmnunluqla qeyd ediblər. Bu çərçivədə ötən ilin payızında İtaliya Prezidenti Sercio Mattarellanın Azərbaycana dövlət səfərinin, cari ilin yanvar ayında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın iclasının, habelə may ayında İtaliya Nazirlər Şurasının sədri Corcia Meloninin Azərbaycana səfərinin Azərbaycan-İtaliya münasibətlərinin strateji mahiyyətini və qarşılıqlı etimada əsaslanan əməkdaşlığın dinamik inkişafını nümayiş etdirdiyi vurğulanıb.
Tərəflər qarşıdan gələn dövrdə də siyasi dialoqun və qarşılıqlı səfərlərin davam etdirilməsinin, iqtisadi-ticarət, enerji, nəqliyyat, sənaye, investisiya, təhsil və digər istiqamətlərdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər. Bu çərçivədə, cari ilin payızında keçirilməsi nəzərdə tutulan Azərbaycan-İtaliya Biznes Forumunun ikitərəfli iqtisadi tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi baxımından mühüm platforma olacağı bildirilib.
Nazirlər cari ilin sentyabr ayında "The European House - Ambrosetti" ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində təşkil olunacaq konfransın Azərbaycan-İtaliya iqtisadi və siyasi dialoqunun inkişafı baxımından əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Tərəflər enerji sahəsində uğurlu əməkdaşlığı məmnunluqla qeyd edərək, SOCAR-la İtaliyanın "Italiana Petroli" (IP) şirkəti arasında əməkdaşlığın, şirkətin satın alınmasının ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin mühüm istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayıblar. İqtisadi sahədə qarşılıqlı faydalı layihələrin genişləndirilməsi və yeni əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılmasının əhəmiyyəti qeyd edilib.
Telefon danışığı zamanı, həmçinin bölgədə postmünaqişə dövründə sülh gündəliyi, Yaxın Şərqdə vəziyyət və digər regional təhlükəsizlik məsələləri ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.скачать dle 11.3

Баку и Рим по телефону обсудили новые проекты и перспективы сотрудничества
Эти вопросы стали основной темой состоявшегося 26 июня телефонного разговора министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова с заместителем премьер-министра, министром иностранных дел и международного сотрудничества Италии Антонио Таяни.
Министры с удовлетворением отметили активизацию политического диалога на высоком уровне. Было подчеркнуто значение состоявшихся за последний период взаимных контактов, в том числе государственного визита президента Италии Серджо Маттареллы в Азербайджан осенью прошлого года, заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству в январе, а также визита председателя Совета министров Италии Джорджи Мелони в Азербайджан в мае.
Стороны подчеркнули важность продолжения политического диалога и взаимных визитов, а также расширения сотрудничества в сферах экономики, торговли, энергетики, транспорта, промышленности, инвестиций и образования.
Отмечено, что проведение осенью текущего года Азербайджано-итальянского бизнес-форума станет важной платформой для углубления двустороннего экономического партнерства.
Министры подчеркнули значимость конференции, которая пройдет в сентябре текущего года в рамках партнерства с The European House - Ambrosetti, с точки зрения развития экономического и политического диалога между Азербайджаном и Италией.
Стороны также обсудили развитие сотрудничества в энергетической сфере, включая взаимодействие между SOCAR и итальянской компанией Italiana Petroli (IP), а также перспективы реализации новых совместных проектов.
В ходе разговора состоялся обмен мнениями по вопросам региональной безопасности, постконфликтной повестки и ситуации на Ближнем Востоке.скачать dle 11.3