Polşa Ukraynaya MiQ-29 qırıcılarını verməkdən imtina etdi
Polşa Ukraynaya MiQ-29 qırıcılarını göndərməkdən imtina edib. Kiyevin pilotsuz uçan aparatların (PUA) istehsalı və onlara qarşı mübarizə ilə bağlı məlumat və texnologiyaları təqdim etməməsi bu addımın atılmasına səbəb olub.
Bu barədə "Wydarzenia" məlumat yayıb.
Polşanın milli müdafiə nazirinin müavini Tsezari Tomçik "Radio Zet"in efirində bildirib:
"Biz Ukraynaya MiQ-ləri göndərmədik. Çünki biz onlarla texnologiyaların ötürülməsi barədə razılaşmışdıq".
O qeyd edib ki, Polşa PUA sahəsində potensialını artırır, lakin texnologiyalara çıxış olmadan bu təşəbbüs çətin olacaq.
Tomçik Kiyevlə belə bir razılaşmanın əldə olunduğunu təsdiqləyib və vurğulayıb ki, məlumatlar təqdim edildikdən sonra qırıcıların verilməsi məsələsi həllini tapacaq.
Xatırladaq ki, Polşa hakimiyyəti daha əvvəl dəfələrlə Ukraynaya sovet istehsalı olan MiQ-29 qırıcılarını verməyə hazır olduğunu bəyan edib. Çünki bu ölkənin Hərbi Hava Qüvvələri daha müasir - FA-50, F-16 və F-35 təyyarələrinə keçir.скачать dle 11.3

Польша отказалась отдавать Киеву истребители МиГ-29
Польша отправлять в Украину истребители МиГ-29, потому что Киев не передал информацию и технологии по производству и борьбе с беспилотниками.
Об этом сообщает Wydarzenia.
"Мы не передали Украине МиГи… Мы договорились с украинской стороной о передаче технологий", - заявил заместитель министра национальной обороны Польши Цезарий Томчик в эфире Radio Zet.
Он отметил, что Польша наращивает свой потенциал в области БПЛА, но без доступа к технологиям эта инициатива будет затруднительна.
Томчик подтвердил, что такая договоренность с Киевом была достигнута, и подчеркнул, что после предоставления данных вопрос передачи истребителей будет закрыт.
Польские власти ранее неоднократно заявляли о готовности передать Украине советские истребители МиГ-29, поскольку ВВС страны переходят на более современные самолеты FA-50, F-16 и F-35.скачать dle 11.3