01.08.2024 19:16 3 198
Bu barədə Polşa Seyminin (parlamentin aşağı palatası) Xarici Əlaqələr Komitəsinin rəhbəri Pavel Koval “Radio Zet” radiostansiyasının efirində bildirib.
O qeyd edib ki, rəsmi Varşavanın ETS (Aİ karbon ticarəti sistemi) çərçivəsində xərclərin qarşısını almaq üçün həll yolu var.
“Artıq ETS ilə bağlı həll yolumuz var. Bunun texniki cəhətdən necə göründüyünü hələlik deyə bilmərəm”, - parlamentari vurğulayıb.
Siyasətçi iddia edir ki, Varşavanın təklif etdiyi variant Avropa Komissiyasını razı salmalıdır. Onun sözlərinə görə, Polşa Kiyevə elektrik enerjisini ucuz qiymətə satmayacaq.
Qeyd edək ki, kömür yandırmaqla əldə olunan elektrik enerjisinin Ukraynaya verilməsini ilk dəfə Polşanın Baş naziri Donald Tusk iyulun 8-də Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski ilə görüşdə təklif edib. Varşava həmçinin Kiyevə elektrik generatorlarının tədarükünü də artırmağa hazırlaşır.скачать dle 11.3

В Польше сообщили о готовности продавать Украине электроэнергию
Об этом заявил в эфире радиостанции Radio Zet глава комитета иностранных дел Сейма (нижней палаты польского парламента) Павел Коваль.
Он отметил, что у Варшавы имеется решение, как избежать расходов в рамках ETS (система торговли квотами на углеродные выбросы ЕС).
"У нас уже есть решение по ETS. Я пока не могу сказать, как оно выглядит технически", - отметил парламентарий.
Еврокомиссию должен устроить предлагаемый Варшавой вариант, утверждает политик. По его словам, Польша не будет продавать по дешевой цене электричество для Киева.
Впервые предложил поставлять Украине электричество, получаемое путем сжигания угля, польский премьер Дональд Туск на встрече с украинским лидером Владимиром Зеленским 8 июля. Варшава также собирается увеличить поставки Киеву электрогенераторов.