Azərbaycanla ABŞ arasındakı 7.5 milyardlıq müqavilələrdə nələr var?
"Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində ilk dəfə təşkil edilən Azərbaycan-ABŞ iqtisadi dialoqunun nəticəsi olaraq imzalanan müqavilələr iki ölkə arasında münasibətlərin ənənəvi enerji tərəfdaşlığından strateji, şaxələndirilmiş və süni intellekt daxil olmaqla yüksək texnoloji iqtisadi müttəfiqliyə keçdiyini göstərir. 7.5 milyard dollar dəyərində imzalanan müqavilələr isə ölkələr arasındakı iqtisadi əlaqələrin daha ünvanlı, strateji tərəfdaşlığa çevrildiyindən xəbər verir".
Bunu deputat Vüqar Bayramov Milli Məclisin bu gün keçirilən növbədənkənar sessiyasının ilk iclasında deyib.
O bildirib ki, bu ilin ilk rübündə Azərbaycan ilə ABŞ arasında ticarət dövriyyəsi əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2.2 dəfə artaraq 296 milyon dollara yüksəlib:
"Göründüyü kimi, ölkələr arasındakı strateji tərəfdaşlıq iqtisadi əlaqələrdə və eləcə də ticarət dövriyyəsində də özünü göstərib. Bu əməkdaşlıq Azərbaycanda süni intellekt və rəqəmsal texnologiyanın inkişafı üçün yeni imkanlar yaradır. İmzalanan müqavilələr və eləcə də süni intellekt üzrə işçi qrupunun fəaliyyət göstərməsi təsdiq edir ki, ölkəmiz Birləşmiş Ştatlardan bu sahədə daha çox texnologiya və innovasiya transfer edə biləcək. Rəqəmsal iqtisadiyyatın qlobal həcmi 2025-ci ildə əvvəlki il ilə müqayisədə 16 trilyon dollardan 24 trilyon dollaradək yüksəlib. Amerika Birləşmiş Ştatları 25 faizlə qlobal rəqəmsal iqtisadiyyatda ən çox paya malik olan dövlətdir. Bütün bunlar Azərbaycanın regional süni intellekt habına çevrilməsinə imkan verəcək".
"Ölkəmizdə rəqəmsal iqtisadiyyatın həcminə gəldikdə isə qeyri-neft ümumi daxili məhsulunun 2.8 faizi informasiya kommunikasiya texnologiyası sektorunun payına düşür. Bu o deməkdir ki, Azərbaycanda rəqəmsal sektorun həcmi 3.3 milyard manatdır. Yeni anlaşmalar bu payın daha da artırılması üçün yeni imkanlar deməkdir", - deyə deputat vurğulayıb.

Что включает в себя соглашение на 7.5 млрд долларов между Азербайджаном и США?
Об этом заявил депутат Вугар Байрамов на первом заседании внеочередной сессии Милли Меджлиса Азербайджана.
Он отметил, что за первый квартал текущего года товарооборот между Азербайджаном и США вырос в 2.2 раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и достиг 296 млн долларов.
"Как видно, стратегическое партнёрство между странами уже отражается как в экономических связях, так и в торговом обороте. Это сотрудничество создаёт новые возможности для развития в Азербайджане искусственного интеллекта (ИИ) и цифровых технологий.
Подписанные соглашения, а также деятельность рабочей группы по ИИ подтверждают, что страна сможет активнее перенимать технологии и инновации у Соединённых Штатов в этой сфере.
Объём мировой цифровой экономики в 2025 году вырос с 16 трлн до 24 трлн долларов по сравнению с предыдущим годом. Соединённые Штаты занимают около 25% мирового цифрового рынка, являясь страной с наибольшей долей.
Все эти факторы создают условия для того, чтобы Азербайджан стал региональным центром в сфере ИИ", - сказал парламентарий.
Байрамов добавил, что доля сектора информационно-коммуникационных технологий в ненефтяном ВВП Азербайджана составляет 2.8%, что эквивалентно примерно 3.3 млрд манатов. Новые соглашения создают дополнительные возможности для увеличения этой доли и дальнейшего развития цифровой экономики.