ABŞ Azərbaycanla strateji tərəfdaşlığı dərinləşdirməyə hazır olduğunu bəyan edib
ABŞ sülh və rifahı irəli aparmaq və Cənubi Qafqazın iqtisadi potensialının üzə çıxarılmasını təşviq etmək üçün dəyərli strateji tərəfdaş kimi Azərbaycanla sıx əməkdaşlığı davam etdirməyə hazırdır.
Bu barədə ABŞ-nin Azərbaycandakı səfirliyinin "X" hesabındakı paylaşımında qeyd edilib.
"Dünən Vaşinqtonda ABŞ və Azərbaycan hökumətlərinin yüksək vəzifəli nümayəndələri Prezident Trampın iştirakı ilə avqustun 8-də keçirilmiş tarixi Sülh Sammitində imzalanmış Anlaşma Memorandumunun icrasına başlamaq məqsədilə yaradılmış ikitərəfli işçi qrupunun ilk iclasını keçiriblər", - paylaşımda deyilir.
Qeyd edilib ki, bu görüş zamanı tərəflər regional bağlantı və ticarətin gücləndirilməsi, süni intellekt və rəqəmsal infrastruktur da daxil olmaqla iqtisadi investisiyalar, eləcə də təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu çərçivəsində birgə fəaliyyətləri müzakirə ediblər.
"ABŞ Prezident Trampın sülh və rifah baxışını irəli aparmaq və Cənubi Qafqazın zəngin iqtisadi potensialını reallaşdırmaq üçün dəyərli strateji tərəfdaşımız Azərbaycanla əməkdaşlığı səbirsizliklə gözləyir", - səfirlikdən bildirilib.
Xatırladaq ki, dekabrın 19-da Azərbaycan və ABŞ arasında Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının hazırlanması üzrə Strateji İşçi Qrupunun onlayn formatda tam tərkibdə ilk iclası keçirilib. Strateji İşçi Qrupa Azərbaycan tərəfdən xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, ABŞ tərəfdən Dövlət katibinin köməkçisinin müavini Sonata Koulter rəhbərlik edib.скачать dle 11.3

США заявили о готовности углублять стратегическое партнерство с Азербайджаном
США выразили готовность продолжать тесное взаимодействие с Азербайджаном как с ценным стратегическим партнером в целях продвижения мира, процветания и раскрытия экономического потенциала Южного Кавказа.
Об этом сообщило посольство США в Азербайджане в социальной сети X.
"Вчера высокопоставленные представители США и Азербайджана провели первое заседание двусторонней рабочей группы, созданной для начала реализации меморандума о взаимопонимании, подписанного в рамках исторического саммита мира 8 августа в Вашингтоне с участием президента США Дональда Трампа", - говорится в сообщении.
В посольстве отметили, что в ходе заседания стороны обсудили совместные шаги по укреплению региональной взаимосвязанности и торговли, развитию экономических инвестиций, включая проекты в сфере ИИ и цифровой инфраструктуры, а также расширению сотрудничества в области безопасности.
"США готовы продолжать тесное взаимодействие с Азербайджаном как своим ценным стратегическим партнером для продвижения видения президента Трампа, нацеленного на мир и процветание, и раскрытия значительного экономического потенциала Южного Кавказа", - подчеркнули в дипведомстве.
Напомним, накануне МИД Азербайджана сообщил о первом заседании Стратегической рабочей группы по подготовке Хартии стратегического партнерства (ХСП) между Баку и Вашингтоном. Заседание состоялось в онлайн-формате, азербайджанскую делегацию возглавил заместитель министра иностранных дел Эльнур Мамедов, с американской - заместитель помощника госсекретаря Соната Коултер.скачать dle 11.3