KMBİ bankların adından saxta kredit səhifələri yaradan şəxsləri saxladı - Video
Daxili İşlər Nazirliyi Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsinə (KMBİ) daxil olan müraciətlərdə vətəndaşlar sosial şəbəkələrdə bank və kredit təşkilatlarına bənzədilmiş saxta səhifələr vasitəsilə aldadıldıqlarını, nəticədə bank kartlarındakı vəsaitlərinin oğurlandığını bildiriblər.
Bildirilib ki, kiberpolisin həyata keçirdiyi əməliyyat-texniki tədbirlərlə qeyd edilən əməlləri törətməkdə şübhəli bilinən daha iki nəfər 20 yaşlı Cəfər Bayramzadə və 23 yaşlı Eynulla Mailov müəyyən edilərək saxlanılıblar.
Araşdırmalarla müəyyən edilib ki, onlar sosial şəbəkələrdə müxtəlif bank və bank olmayan kredit təşkilatlarının rəsmi səhifələrinə oxşar saxta profillər yaradaraq, vətəndaşlara "aşağı faizli", "sürətli" və "zaminsiz kredit" təklif ediblər.
Zərərçəkənlər C.Bayramzadə və E.Mailovun onlara göndərdikləri saxta linklərə öz kart nömrələrini, CVV və OTP kodlarını daxil etdikdən sonra isə bu informasiyalar birbaşa həmin şəxslərin nəzarətinə keçib. Nəticədə onlar hesablara qanunsuz giriş əldə edərək vəsaitləri müxtəlif kartlara köçürüb və sonradan nağdlaşdırıblar.
Faktla bağlı Baş İdarədə cinayət işi başlanılıb. E.Mailov barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib, C.Bayramzadə ilə bağlı isə istintaq tədbirləri davam etdirilir.
Bir daha vətəndaşların diqqətinə çatdırırıq ki, kredit və digər maliyyə xidmətlərindən istifadə zamanı yalnız rəsmi və lisenziyalı platformalara etibar etsinlər, kart məlumatlarını naməlum keçidlərdə paylaşmasınlar və şübhəli hallarla qarşılaşdıqları zaman dərhal polis orqanlarına müraciət etsinlər.

Задержаны лица, создававшие фальшивые страницы от имени банков - ВИДЕО
В Главное управление по борьбе с киберпреступностью Министерства внутренних дел поступили обращения граждан, сообщивших о хищении денежных средств с банковских карт посредством фальшивых страниц банков и кредитных организаций в социальных сетях.
Как передает Median.Az со ссылкой на МВД, в результате проведенных киберполицией оперативно-технических мероприятий были установлены и задержаны еще двое подозреваемых в совершении указанных преступлений - 20-летний Джафар Байрамзаде и 23-летний Эйнулла Маилов.
Было установлено, что они создавали в социальных сетях поддельные аккаунты, имитировавшие официальные страницы различных банков и небанковских кредитных организаций, и предлагали гражданам кредиты "под низкий процент", "без поручителя" и с "быстрым оформлением".
После того как пользователи вводили реквизиты своих банковских карт, CVV-коды и одноразовые OTP-коды по фальшивым ссылкам, отправленным злоумышленниками, эти данные попадали в их распоряжение. Получив незаконный доступ к банковским счетам, подозреваемые переводили денежные средства на различные карты и впоследствии обналичивали их.
По данному факту в Главном управлении по борьбе с киберпреступностью возбуждено уголовное дело. Решением суда в отношении Э.Маилова избрана мера пресечения в виде ареста. Следственные мероприятия в отношении Д.Байрамзаде продолжаются.
МВД вновь призвало граждан доверять только официальным и лицензированным платформам при получении кредитных и иных финансовых услуг, не передавать данные карт на неизвестных сайтах и при столкновении с подозрительными случаями незамедлительно обращаться в полицию.