Kiberpolisdən ƏMƏLİYYAT: 150 profilə müdaxilə edən fırıldaqçı HƏBS OLUNDU (Video)
Daxili İşlər Nazirliyi (DİN) Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsinə (KMBİ) sosial şəbəkələrdə müxtəlif şəxslərin profillərinin oxşarını yaradaraq onların dostluğunda olan vətəndaşlara banklar adından həqiqətə uyğun olmayan informasiyalar göndərilməsi və bu yolla çoxsaylı onlayn dələduzluqlar edilməsi barədə məlumatlar daxil olub.
Bildirilib ki, həyata keçirilən əməliyyat-texniki tədbirlərlə qeyd edilən qanunsuz əməlləri törətməkdə şübhəli bilinən, əvvəllər dəfələrlə məhkum olunmuş 23 yaşlı Zaur Teymurxanov kiberpolis tərəfindən saxlanılıb.
Araşdırmalarla müəyyən edilib ki, Z.Teymurxanov sosial şəbəkələrdə istifadəçilərin profil şəkillərini əldə edərək onların adlarına oxşar saxta hesablar yaradıb. Daha sonra həmin şəxslərin dost siyahısında olan istifadəçilərə yazaraq guya "bank kampaniyalarının keçirildiyi, yüksək məbləğdə pul mükafatı qazanmaq imkanı olduğu və kampaniyanın başa çatmasına az vaxt qaldığı" barədə mesajlar göndərməklə onların kart məlumatlarını əldə edib. Zərərçəkən şəxslər məlumatları və telefonlarına göndərilmiş OTP təhlükəsizlik kodlarını təqdim etdikdən sonra kartlardakı vəsait Z.Teymurxanov tərəfindən ələ keçirilib. O, sonradan şəxsiyyətini gizlətmək üçün taladığı pulları xarici onlayn alış-veriş resursları və elektron platformalara yönləndirib. Araşdırmalarla Z.Teymurxanovun 150-yə yaxın vətəndaşa maddi ziyan vurduğu məlum olub.
Qeyd olunub ki, faktla bağlı Baş İdarədə cinayət işi başlanılıb, Z.Teymurxanov istintaqa cəlb olunaraq barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
"Vətəndaşlara bir daha müraciət edərək bildiririk ki, bank əməkdaşları və ya digər qurumlar tərəfindən heç bir halda kart məlumatları, PIN, OTP və bu kimi digər təhlükəsizlik kodları tələb edilmir. Belə müraciətlərlə qarşılaşan şəxslərə dərhal əlaqəni dayandırmaq, mesajları cavabsız saxlamaq və polisə məlumat vermək tövsiyə olunur", - məlumatda vurğulanıb.

Киберполиция Азербайджана задержала мошенника, похитившего данные банковских карт 150 граждан (Видео)
14.01.2026 15:01 423
В Главное управление по борьбе с киберпреступностью Министерства внутренних дел (МВД) Азербайджана поступили сообщения о многочисленных случаях мошенничества с использованием поддельных профилей в социальных сетях. Злоумышленник создавал копии аккаунтов реальных пользователей и рассылал их друзьям ложную информацию о банковских кампаниях, совершая таким образом масштабные онлайн-мошенничества.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу МВД, в результате проведенных оперативно-технических мероприятий киберполицией по подозрению в совершении указанных противоправных действий был задержан 23-летний Заур Теймурханов, ранее неоднократно судимый.
В ходе расследования установлено, что Теймурханов получал фотографии профилей пользователей социальных сетей и создавал поддельные аккаунты, визуально похожие на оригинальные. После этого он связывался с людьми из списка друзей этих пользователей, отправляя сообщения о якобы проводимых "банковских акциях", возможности выиграть крупную денежную сумму и скором завершении таких "кампаний".
Таким образом мошенник получал данные банковских карт жертв. После того как пострадавшие предоставляли информацию и коды безопасности OTP, присланные на их телефоны, Теймурханов получал доступ к средствам на их картах. Для сокрытия своей личности он переводил похищенные деньги на зарубежные онлайн-ресурсы и электронные платформы. По данным следствия, от действий мошенника пострадало около 150 граждан.
По данному факту возбуждено уголовное дело, З.Теймурханов привлечен к следствию, и его в отношении решением суда избрана мера пресечения в виде ареста.
"Еще раз обращаемся к гражданам и подчеркиваем, что ни сотрудники банков, ни представители других организаций ни при каких обстоятельствах не запрашивают данные карт, PIN-коды, OTP и другие коды безопасности. Лицам, столкнувшимся с такими обращениями, рекомендуется немедленно прекратить контакт, не отвечать на сообщения и информировать полицию", - подчеркивается в сообщении МВД.