WUF13 zamanı Bakıdakı hotellərdə bir gecə qalmaq 620 manata qədər BAHALAŞIB
Mayın 17-22-də Bakıda keçirilmiş BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) Azərbaycanın beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etmək potensialını bir daha nümayiş etdirdi. Forum çərçivəsində müxtəlif ölkələrdən minlərlə insan Bakıya səfər etdi ki, bu da paytaxtın turizm, hotelçilik, ictimai iaşə və nəqliyyat sektorlarında canlanma yaratdı. Turizm sahəsi üzrə ekspertlər hesab edirlər ki, tədbir qısamüddətli iqtisadi effekt yaratmaqla yanaşı, Azərbaycanın beynəlxalq tədbirlər və işgüzar turizm istiqamətində mövqeyini bir qədər də gücləndirdi.
Azərbaycan Hotellər və Restoranlar Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri, Azərbaycan Ekoturizm Assosiasiyasının icraçı direktoru Samir Dübəndi "Report"a bildirib ki, WUF13 Bakının turizm və qonaqpərvərlik sektorları üçün yüksəkintensivlikli beynəlxalq tələb yaradıb: "Forumun 176 ölkədən onminlərlə iştirakçı cəlb etməsi ilk növbədə hotelçilik sektorunda hiss olunub. Operativ bazar müşahidələrinə əsasən, tədbir günlərində Bakıda 5 ulduzlu hotellərin doluluğu 96-100%-ə çatıb. Şəhərin mərkəzində yerləşən daha aşağı seqment hotellərdə isə doluluq təxminən 85-90% ətrafında olub".
Onun sözlərinə görə, WUF13 dövründə 5 ulduzlu hotellərdə bir gecə qalmağın qiyməti 480-620 manat arasında dəyişib: "Vergilər çıxıldıqda bu, təxminən 405-525 manat deməkdir. Bu göstəricilər forum günlərində premium hotel seqmentində həm doluluğun, həm də otaq gəlirliliyinin maksimum həddə yaxınlaşdığını göstərir".
Ekspert vurğulayıb ki, forumun təsiri yalnız hotellərlə məhdudlaşmayıb: "Restoranlar, kafe və keyterinq operatorları forum iştirakçıları, nümayəndə heyətləri və müşayiətedici tədbirlər hesabına əlavə müştəri axını qazandı. Nəqliyyat sektorunda da ciddi aktivlik müşahidə olundu. Forum günlərində xüsusi marşrutlar və şəhərdaxili daşımalar vasitəsilə təxminən 179 min sərnişin daşındı. Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanı isə WUF13 dövründə 194 mindən çox sərnişinə xidmət göstərib".
Azərbaycan Turizm Peşəkarları Təşkilatının rəhbəri Ceyhun Aşurov isə deyir ki, WUF13 ümumilikdə uğurlu təşkil olunub və ölkənin turizm destinasiyası kimi tanınmasına müsbət təsir göstərib.
Onun sözlərinə görə, qonaq sayı ilkin gözləntilərlə müqayisədə daha az olsa da, tədbir hotel sektorunda müəyyən aktivlik yaradıb: "Xüsusilə paytaxt ərazisində yerləşən hotellərdə müəyyən doluluq müşahidə olunurdu. Amma demək olmazdı ki, hotellər pik doluluq həddinə çatmışdı. Çünki iştirakçı sayı gözləniləndən aşağı idi".
C.Aşurov əlavə edib ki, forum günlərində daha çox şəhər mərkəzində yerləşən iri və yüksək tutumlu hotellərdə qonaqların yerləşdirilməsi müşahidə olunub.
Ekspertlərin fikrincə, WUF13 kimi beynəlxalq tədbirlər Azərbaycanın qlobal tədbirlər xəritəsində mövqeyinin möhkəmlənməsinə, həmçinin ölkənin turizm və xidmət sektorunun beynəlxalq bazarda daha geniş tanıdılmasına xidmət edir.скачать dle 11.3

Во время WUF13 цены в отелях Баку выросли до 620 манатов
Высокий уровень организации 13-й сессии Всемирного форума градостроительства (WUF13) в Баку вновь продемонстрировала потенциал Азербайджана как площадки для проведения крупных международных мероприятий.
Форум, проходивший 17-22 мая под эгидой ООН, привлек в Баку десятки тысяч участников из разных стран мира, что положительно сказалось на сферах туризма, гостиничного бизнеса, общественного питания и транспорта.
Эксперты туристической отрасли считают, что мероприятие не только обеспечило краткосрочный экономический эффект, но и дополнительно укрепило позиции Азербайджана в сфере международных мероприятий и делового туризма.
Председатель правления Ассоциации отелей и ресторанов Азербайджана, исполнительный директор Ассоциации экотуризма Азербайджана Самир Дюбенди в беседе с Report отметил, что WUF13 сформировал высокий спрос для туристического и гостиничного сектора столицы.
По его словам, в дни форума заполняемость пятизвездочных отелей Баку достигала 96-100%, а в гостиницах более низкого сегмента, расположенных в центре города, составляла около 85-90%.
"В период WUF13 стоимость одной ночи в пятизвездочных отелях варьировалась от 480 до 620 манатов. Без учета налогов это примерно 405-525 манатов. Эти показатели свидетельствуют о том, что в премиальном гостиничном сегменте во время форума заполняемость и доходность номеров приблизились к максимальному уровню", - отметил эксперт.
Он подчеркнул, что влияние форума не ограничилось гостиничным сектором. Дополнительный поток клиентов получили рестораны, кафе и кейтеринговые операторы за счет участников форума, делегаций и сопутствующих мероприятий.
"Серьезная активность наблюдалась и в транспортном секторе. В дни форума посредством специальных маршрутов и городских перевозок было перевезено около 179 тыс. пассажиров. Международный аэропорт Гейдар Алиев в период WUF13 обслужил более 194 тыс. пассажиров", - сказал Дюбенди.
Руководитель Организации профессионалов туризма Азербайджана Джейхун Ашуров, в свою очередь, отметил, что WUF13 в целом был организован успешно и положительно повлиял на узнаваемость страны как туристического направления.
Ашуров отметил, что в дни форума гости выбирали в основном крупные отели высокой вместимости, расположенные в центре города.скачать dle 11.3