KİV: Bakı-Tbilisi dəmiryolu nəqliyyatı bərpa olunur - TARİX DƏ AÇIQLANDI
Bakı ilə Tbilisi arasında gündəlik sərnişin dəmiryolu nəqliyyatı 6 illik fasilədən sonra mayın 26-da bərpa olunacaq.
-ın Gürcüstan KİV-ə istinadən xəbərinə görə, bu barədə Gürcüstan Hökumət Administrasiyasından məlumat verilib.
Məlumata görə, qərar Gürcüstanın Baş naziri İrakli Kobaxidzenin Bakıda keçirdiyi yüksəksəviyyəli görüşdən sonra elan edilib.
Danışıqlardan sonra İkitərəfli Koordinasiya Şurasının protokolu imzalanıb. Sənəddə, xüsusən Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolunun yeni hissəsinin tam şəkildə istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulub, lakin istifadəyə verilmə tarixi ayrıca göstərilməyib.
Protokolu Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Mariam Kvirişvili və Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev imzalayıblar.
Bildirildiyi kimi, Tbilisi ilə Bakı arasında gündəlik sərnişin dəmiryolu daşımaları 6 illik fasilədən sonra 26 mayda bərpa olunacaq.скачать dle 11.3

Названа дата возобновления железнодорожного сообщения Баку - Тбилиси
Как передает Median.Az со ссылкой на грузинские СМИ, об этом сообщает Администрация правительства Грузии.
Решение было объявлено по итогам встреч на высоком уровне премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе в столице Азербайджана.
В ходе переговоров был подписан протокол Совета двусторонней координации. Документ предусматривает, в частности, ввод в полную эксплуатацию нового участка железной дороги Баку - Тбилиси - Карс, однако сроки его запуска отдельно не уточняются.
Протокол подписали министр экономики и устойчивого развития Грузии Мариам Квривишвили и министр цифрового развития и транспорта Азербайджана Рашад Набиев.
Как отмечается в сообщении, ежедневные пассажирские железнодорожные перевозки между Тбилиси и Баку будут возобновлены 26 мая после шестилетнего перерыва.