18.05.2026 13:38 462
Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasının (WUF13) açılış mərasimində çıxışı zamanı Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın qədim məkanları barədə danışıb.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, dövlətimizin başçısı bununla bağlı deyib:
"Bu gün Bakı öz tarixi simasını qoruyub saxlayır. Qəbələ, Şəki paytaxt olub və Qafqaz Albaniyasının mərkəzlərindən olublar. Bir çox tarixi abidələr var. Şəkinin Kiş kəndində olan kilsə bəlkə də dünyanın ən qədim kilsələrindən biridir. Bizim ulu babalarımızın istedadı, həmçinin məhz Lahıc qəsəbəsində görünür. Kəndin yarandığı əsrdə məhz kanalizasiya sistemi qurulmuşdu və o, bu günə qədər işləyir".скачать dle 11.3

Президент Азербайджана: Сегодня Гянджа, как и Баку, сохраняет свой исторический облик
Выступая на церемонии открытия 13-й сессии Всемирного форума градостроительства (WUF13), Президент Ильхам Алиев рассказал о древних памятниках Азербайджана.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава государства сказал: "Сегодня Гянджа, как и Баку, сохраняет свой исторический облик. Габала, Шеки были столицами и входили в число центров Кавказской Албании. Здесь много исторических памятников. Церковь, расположенная в шекинском селе Киш, пожалуй, является одной из старейших в мире. Талант наших предков проявился и в селе Лагич, во времена основания которого - пятнадцать веков назад - были построены функционирующие по сей день канализационная и водопроводная системы".скачать dle 11.3