Trampın "Qızıl kart"ını neçə nəfər alıb?
ABŞ Prezidenti Donald Trampın xarici vətəndaşlara bir milyon dollar qarşılığında yaşayış icazəsi almağa imkan verən "Qızıl kart" ("Golden Card") viza proqramı üzrə indiyədək cəmi bir müraciət təsdiq olunub.
"Bloomberg" agentliyinə istinadən xəbər verir ki, bu barədə ABŞ-nin ticarət naziri Hovard Latnik bildirib.
Nazir təsdiq almış şəxsin kimliyini açıqlamasa da, ABŞ rəsmilərinin hazırda "yüzlərlə" xarici vətəndaşın müraciətinə baxdığını qeyd edib. Latnik izah edib ki, namizədlər son dərəcə ciddi yoxlamadan keçməli və sənədlərin rəsmiləşdirilməsi üçün 15 min dollar məbləğində rüsum ödəməlidirlər.
Xatırladaq ki, "Qızıl kart" proqramına müraciətlərin qəbuluna ötən ilin dekabrında başlanılıb. Nazir Latnik proqramın təqdimatı zamanı bildirmişdi ki, bu təşəbbüs fövqəladə qabiliyyətləri olan şəxslərə verilən "EB-1" və "EB-2" vizalarını əvəz edəcək.скачать dle 11.3

Стало известно, сколько человек получили "Золотую карту" Трампа за пять месяцев
Как передает Median.Az со ссылкой на Bloomberg, об этом заявил министр торговли Говард Латник. Он не раскрыл личность одобренного заявителя.
Латник уверил, что власти США сейчас рассматривают заявки от "сотен" иностранцев. Он объяснил, что кандидаты должны пройти "чрезвычайно тщательную проверку" и оплатить сбор за обработку документов в размере 15 000 долларов.
Заявки на получение "Золотой карты" США начали получать в декабре. Латник тогда объяснял, что программа вытеснит визы EB-1 и EB-2, которую выдают людям с выдающимися способностями или тем, кто может представлять пользу для интересов США. В дальнейшем, говорил он, Белый дом может отказаться и от других визовых программ.
Министр торговли также заявлял, что США отныне будут принимать только "выдающихся людей из самых верхов", а не тех, кто "пытается отобрать рабочие места у американцев". Он рассчитывал, что на первом этапе администрация США выдаст около 80 000 "Золотых карт".