Abituriyentlərin NƏZƏRİNƏ: DİM-in sınaq imtahanına qeydiyyat bu gün BAŞA ÇATIR
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) mayın 10-da I, II, III və IV ixtisas qrupları üzrə qəbul imtahanı modelinə uyğun sınaq imtahanı keçirəcək. Bu imtahan DİM tərəfindən ali təhsil müəssisələrinə qəbul imtahanının II mərhələsi üzrə keçiriləcək yeganə sınaq imtahanıdır.
Bu barədə DİM-in yaydığı məlumatda bildirilib.
Qeyd olunub ki, imtahanın məzmunu və təşkilati forması qəbul imtahanlarının modelinə tam uyğundur.
"Dövlət İmtahan Mərkəzi digər özəl qurumların keçirdikləri sınaq imtahanlarının məzmunu və təşkilinə cavabdehlik daşımır və abituriyentlərə yalnız mərkəzin rəsmi sınaq imtahanında iştirak etmələri tövsiyə olunur.
Sınaq imtahanına qeydiyyat bu gün başa çatır. İştirakçılar saat 23:59-dək imtahana yazıla bilərlər.
Sınaq imtahanına qeydiyyatdan keçmək üçün ekabinet.dim.gov.az keçidində "şəxsi kabinet" yaradılmalıdır (şəxsi kabineti olmayanlar). "Şəxsi kabinet"in "Hesab" bölməsinə imtahanda iştirak üçün nəzərdə tutulan məbləğ (40 manat) yüklənilir. Hesaba lazımi miqdarda vəsait əlavə etmək üçün müxtəlif ödəniş üsullarından yararlanmaq olar.
Daha sonra DİM-in saytında yerləşdirilən qeydiyyat linki vasitəsilə "şəxsi kabinet"in istifadəçi adı və parolundan istifadə etməklə sistemə daxil olub "imtahana buradan yazılın" düyməsini basmaq lazımdır. Açılan səhifədə imtahan yeri seçilir. Sonra isə imtahan verəcəyiniz bölmə, ixtisas qrupu seçilir və "qeydə al" düyməsi basılır", - deyə məlumatda bildirilib.скачать dle 11.3

Сегодня завершается регистрация на пробный экзамен ГЭЦ
10 мая Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) Азербайджана проведёт пробный экзамен по модели вступительных испытаний для I, II, III и IV групп специальностей. Он является единственным экзаменом такого формата, который центр организует в рамках второго этапа приёма в вузы.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на ГЭЦ, содержание и формат экзамена полностью соответствуют модели вступительных испытаний.
В центре также подчеркнули, что не несут ответственности за пробные экзамены, проводимые частными структурами, и в связи с этим рекомендуют абитуриентам участвовать только в официальном экзамене ГЭЦ.
Регистрация завершается сегодня, подать заявку можно до 23:59.
Для участия необходимо сначала создать "личный кабинет" на сайте ekabinet.dim.gov.az (если его нет), затем в разделе "Счёт" пополнить баланс на 40 манатов любым доступным способом.
После этого через регистрационную ссылку на сайте ГЭЦ нужно войти в систему, используя данные "личного кабинета", выбрать место проведения экзамена, раздел и группу специальностей и подтвердить регистрацию.скачать dle 11.3