Azərbaycanda bəzi məktəblərin bufetlərində qadağan edilən məhsullar satılırmış
Bildirilib ki, həmin məktəblərdən 263-də ciddi sanitar pozuntular (sanitar-texniki və sanitar-gigiyenik vəziyyətin qeyri-qənaətbəxş olması, məhsulların saxlanması zamanı temperatur rejiminə düzgün əməl olunmaması, işçilərin məcburi tibbi müayinədən keçməməsi və şəxsi gigiyena qaydalarına əməl etməməsi, qida blokunda təmizlik və dezinfeksiya tədbirlərinin aparılmaması və s.) müəyyən edilib. Eyni zamanda 23 məktəbdə yararlılıq müddəti bitmiş, 5 məktəbdə isə bufetdə satılması qadağan edilən məhsullar aşkarlanıb.
Yararlılıq müddəti bitmiş və satılması qadağan edilmiş məhsullar dərhal satışdan kənarlaşdırılıb. Aşkar olunmuş uyğunsuzluqlarla bağlı məsul şəxslər barəsində inzibati tədbir görülüb, icrası məcburi göstərişlər verilib. Eyni zamanda, məsələnin ciddi şəkildə nəzarətə götürülməsi üçün Elm və Təhsil Nazirliyinə və regional təhsil idarələrinə məktublar ünvanlanıb.
Qeyd edək ki, Nazirlər Kabinetinin 171 saylı müvafiq qərarına əsasən, ümumtəhsil müəssisələrində şagirdlərin qidalanması zamanı istifadə olunması qadağan edilən məhsulların siyahısı müəyyən edilib. Qanunvericiliklə bu tip müəssisələrdə istehlaka təqdim edilməsi qadağan olunmuş və yararlılıq müddəti bitmiş məhsulların uşaqlara satılmasına yol verilmir. Məktəblərin qida blokunun sanitar-texniki və sanitar-gigiyenik vəziyyəti, istehlaka verilən qida məhsullarının minimum keyfiyyət və təhlükəsizlik göstəriciləri də tələblərə uyğun olmalıdır.

В школах Азербайджана выявили продажу запрещённых продуктов
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Агентство продовольственной безопасности Азербайджана (АПБА), в 263 учебных заведениях выявлены серьёзные санитарные нарушения. Речь идёт о несоблюдении гигиенических требований, нарушениях условий хранения продуктов, отсутствии обязательных медосмотров у сотрудников и недостаточной дезинфекции.
Кроме того, в 23 школах обнаружены продукты с истёкшим сроком годности, ещё в 5 - товары, запрещённые к продаже в буфетах.
Вся выявленная продукция изъята из оборота. В отношении ответственных лиц приняты административные меры, а в Министерство науки и образования и региональные управления направлены соответствующие уведомления.
Согласно решению Кабинета министров №171, в школах запрещена продажа просроченной и отдельных видов продукции, а организация питания должна соответствовать установленным требованиям качества и безопасности.
Список школ, где выявлены нарушения, доступен по ссылке.