16.04.2026 16:52 525
Belə ki, bu ilin yanvar-mart aylarında Azərbaycana 339.6 milyon dollar dəyərində 15 351 ədəd avtomobil idxal edilib.
Həmçinin sürücü daxil olmaqla 10 nəfər və ya daha çox adam daşımaq üçün nəzərdə tutulmuş mühərrikli nəqliyyat vasitələrinin sayı 280 ədəd olub ki, bunun da ümumi dəyəri 50 milyon 972 min dollar təşkil edib.
Bundan başqa, 251 milyon 916 min dollar dəyərində 13 359 ədəd, əsasən, adam daşımaq üçün nəzərdə tutulmuş minik avtomobilləri və digər mühərrikli nəqliyyat vasitələri idxal edilib.
Yalnız elektrikli mühərriklə hərəkətə gətirilən nəqliyyat vasitələrinin sayı 299 olub ki, bunun da dəyəri 7 milyon 898 min dollar dəyərindədir.
Həmçinin 20 milyon 403 min dollar dəyərində 148 xüsusi təyinatlı mühərrikli nəqliyyat vasitələri ölkəyə idxal olunub.
Fərqli təyinatlı digər avtomobillərin sayı 1 265, qiyməti isə 8 milyon 411 min dollar olub.скачать dle 11.3

За три месяца в Азербайджан ввезли более 15 000 автомобилей
В январе-марте 2026 года в Азербайджан был импортирован 15 351 автомобиль на общую сумму 339.6 млн долларов.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Государственный таможенный комитет, среди ввезённых транспортных средств 280 единиц составили автобусы и другие автомобили, рассчитанные на перевозку 10 и более человек вместе с водителем. Их стоимость превысила 50.9 млн долларов.
Основную часть импорта составили легковые автомобили и другие транспортные средства, предназначенные преимущественно для перевозки пассажиров. За отчётный период было ввезено 13 359 таких машин на сумму 251.9 млн долларов.
Отдельно отмечается, что в страну импортировано 299 электромобилей, работающих исключительно на электрическом двигателе. Их общая стоимость составила около 7 900 000 долларов.
Также было ввезено 148 специальных транспортных средств на сумму 20 400 000 долларов.
Количество других автомобилей различного назначения составило 1 265, а их стоимость - 8 411 000 долларов.скачать dle 11.3