Pentaqon İrana qarşı istifadə etdiyi "PrSM" raketlərinin alışını 10 dəfə artıracaq
ABŞ-nin Hərb Nazirliyi İrana qarşı hücumlarda tətbiq olunan yeni nəsil "PrSM" (dəqiq zərbə raketi) sursatlarının illik tədarükünü 10.5 dəfəyə qədər çoxaltmaq məqsədilə əlavə maliyyə vəsaiti cəlb etməyi planlaşdırır.
Bu barədə "The War Zone" məlumat yayıb.
Xəbərə görə, Pentaqon hazırda mövcud olan 108 raketlik göstəricini 1 134 ədədə çatdırmağı hədəfləyir. Bu isə satınalma həcminin 950 faiz nisbətində yüksəldilməsi deməkdir.
"PrSM" sistemlərinin istehsalını həyata keçirən "Lockheed Martin" şirkəti 2025-ci ilin oktyabr ayına kimi illik raket satışını 400 ədədə çatdırmaq istədiyini bəyan edib.
Media orqanlarının martın 2-də verdiyi xəbərə görə, ABŞ silahlı qüvvələri "PrSM" raketlərindən ilk dəfə olaraq Yaxın Şərqdə real döyüş şəraitində yararlanıb. Ekspertlər ABŞ Mərkəzi Komandanlığının paylaşdığı videokadrlarda İrana qarşı yüksək mobillikli artilleriya raket sistemindən (HIMARS) buraxılan sursatın məhz bu yeni raket olduğunu aşkarlayıblar.
Martın 30-da isə yayılan məlumatlarda ABŞ hərbçilərinin İranın Lamerd şəhərinə hücumu zamanı "PrSM" raketlərini tətbiq etdiyini yazıb. Zərbələr nəticəsində ibtidai məktəb və idman zalı vurulub, 21 nəfər həyatını itirib, 100 nəfər isə xəsarət alıb.
Amerikalı hərbi mütəxəssislərin bildirdiyinə görə, bu raketlər volfram kürəciklərindən ibarət qəlpəli döyüş başlığına malikdir və dağıdıcı təsiri artırmaq üçün hədəfə çatmamış havada partlayır. Aprelin 2-də İranın Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi İsmayıl Bəqayi hücum faktını təsdiqləyərək baş verənləri hərbi cinayət kimi qiymətləndirib.скачать dle 11.3

Пентагон планирует в разы увеличить закупки ракет PrSM
Военное министерство США намерено добиться финансирования на увеличение годовых закупок новых ракет PrSM (Precision Strike Missile) в 10.5 раза после их применения в Иране.
Об этом сообщил портал The War Zone (TWZ).
По его данным, целевой показатель для Пентагона составляет 1 134 ракеты, при этом текущий - 108 ракет. Таким образом, объем закупок должен вырасти на 950%.
В октябре 2025 года корпорация Lockheed Martin, производящая PrSM, заявляла о намерении выпускать до 400 экземпляров ракет в год.
2 марта TWZ сообщал, что Вооруженные силы США впервые применили PrSM в бою. Эксперты опознали новую ракету в публикации Центрального командования ВС США, в которой на видео производится запуск боеголовки по территории Ирана с использованием установок High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS).
30 марта газета The New York Times сообщила, что ВС США использовали PrSM для удара по иранскому городу Ламерд. Атака пришлась на здания спортзала и начальной школы. Погиб 21 человек, 100 получили ранения. Как отметили американские военные эксперты, суббоеприпасы PrSM оснащены боевой частью с осколками в виде вольфрамовых шариков и разрываются еще до попадания в цель для нанесения наибольшего ущерба. 2 апреля официальный представитель МИД Ирана Исмаил Багаи подтвердил информацию об ударе и назвал его военным преступлением.скачать dle 11.3