ABŞ yeni ballistik raketləri sınaqdan keçirib
ABŞ Ordusu və “Lockheed Martin” korporasiyası ATACMS raketlərini əvəz edəcək yeni “Precision Strike Missile” (PrSM) qısamənzilli ballistik raketlərinin sınaq buraxılışlarını həyata keçirib.
Bu barədə “Defence news” məlumat yayıb.
Məlumata görə, sınaqlar Nyu Meksiko ştatındakı poliqonda baş tutub. İlk dəfə hərbçilər hədəfin vurulmasını təmin etmək üçün ard-arda iki raket atıblar. Raketin layihələndiricisi “Lockheed Martin”dən əmin ediblər ki, PrSM atış sınağı zamanı dəqiqlik və döyüş hazırlığı nümayiş etdirib.
“Bu raketlər Rusiya və Çinin hərbi yeniliklərinə qarşı çıxmaq üçün dərin zərbə imkanlarına ehtiyacı olan ordu üçün kritik rol oynayacaq. ABŞ-nin Avropa və Hind-Sakit okeanı regionundakı komandanlığı 400 km-dən çox məsafədə hərəkətsiz hədəfləri vura bilən silah əldə etmək istəyir”, - nəşr yazıb.
Qeyd olunur ki, hazırda PrSM-in uçuş məsafəsi 499 km-dir, amma onun iki dəfədən çox artırılması planlaşdırılır. Amerikalı hərbçilər daha bir neçə sınaq atışı planlaşdırıb. 2025-ci ilin sonuna qədər ABŞ-nin bu raketlərdən nə qədər istehsal ediləcəyinə dair qərar verəcəyi gözlənilir.

США провели испытательный запуск новых баллистических ракет
Армия США и корпорация Lockheed Martin осуществили испытательный запуск новых баллистических ракет малой дальности Precision Strike Missile (PrSM), которые должны сменить ATACMS.
Об этом сообщает Defense news.
Согласно информации, испытания прошли на полигоне в штате Нью-Мексико. Впервые военные запустили сразу две ракеты – одну за другой, с целью гарантированно поразить цель. Проектировщик ракет Lockheed Martin заверил, что при отработке удара PrSM продемонстрировали точность и боеготовность.
"Эти ракеты будут крайне важны для Армии, которой нужны средства нанесения глубоких ударов для противодействия военным разработкам России и Китая. Командование США в Европе и Индо-Тихоокеанском регионе хочет получить оружие, которое сможет поражать неподвижные цели на расстоянии более 400 км", - говорится в публикации.
Отмечается, что на данный момент дальность полета PrSM – 499 км, планируется нарастить ее более чем в два раза. Американские военные запланировали еще несколько ее испытаний. К концу 2025 года, ожидается, США определятся с тем, как массово производить эти ракеты.скачать dle 11.3