Azərbaycan və Belarus sürücülük vəsiqələrini qarşılıqlı tanıyacaqlar - Sənəd təsdiqləndi
Sözügedən məsələ Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında müzakirəyə çıxarılan "Azərbaycan Respublikası hökuməti ilə Belarus Respublikası hökuməti arasında sürücülük vəsiqələrinin qarşılıqlı tanınması və dəyişdirilməsi haqqında Saziş"in təsdiq edilməsi barədə qanun layihəsində əksini tapıb.
Sazişə əsasən iki ölkə arasında sürücülük vəsiqələrinin qarşılıqlı tanınması və dəyişdirilməsi mümkün olacaq.
Qeyd olunur ki, sazişin imzalanmasında əsas məqsəd hər iki dövlət arasında avtomobil daşımalarının təhlükəsizliyini artırmaq, yol hərəkətini yaxşılaşdırmaq, sürücülük vəsiqələrinin qarşılıqlı tanınmasını və dəyişdirilməsini təmin etməkdir.
Sənədə əsasən, tərəflər səlahiyyətli qurumları tərəfindən öz dövlətlərinin milli qanunvericiliklərinə uyğun olaraq verilmiş daimi və etibarlı sürücülük vəsiqələrinin qarşılıqlı olaraq tanıyırlar. Sazişin müddəaları sürücülük vəsiqələrinin ixtisas imtahanından keçmədən dəyişdirmək hüququnun həyata keçirilməsi, ərizə ilə müraciət qaydaları, müəyyən edilmiş daxili rüsumların ödənilməsi, sürücülük vəsiqələrinin ekvivalentliyi, nümunələrinin mübadiləsi, bunun üçün səlahiyyətli qurumların müəyyən edilməsi, zəruri məlumatların ötürülməsi, fikir ayrılıqlarının həllini və sair məsələləri tənzimləyir.

Азербайджан и Беларусь будут взаимно признавать водительские удостоверения
Данный вопрос нашёл отражение в законопроекте об утверждении "Соглашения между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Республики Беларусь о взаимном признании и обмене водительских удостоверений", вынесенном на обсуждение на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
После утверждения соглашения станет возможным взаимное признание и обмен водительских удостоверений между двумя странами.
Отмечается, что основной целью подписания соглашения является повышение безопасности автомобильных перевозок между обоими государствами, улучшение дорожного движения, обеспечение взаимного признания и обмена водительских удостоверений.
Согласно соглашению, стороны взаимно признают постоянные и действительные водительские удостоверения, выданные уполномоченными органами сторон в соответствии с национальным законодательством своих государств. Положения соглашения регулируют вопросы реализации права на обмен водительских удостоверений без сдачи квалификационного экзамена, порядок обращения с заявлением, уплату установленных внутренних пошлин, эквивалентность водительских удостоверений, обмен образцами, определение уполномоченных органов для этого, передачу необходимой информации, разрешение разногласий и прочие вопросы.