Sumqayıtda dəm qazından zəhərlənən uşaqlardan daha ikisinin vəziyyəti ağırlaşdı
Bu barədə Oxu.Az-a Sumqayıt Tibb Mərkəzi və Respublika Pediatriya Mərkəzindən daxil olan birgə məlumatda bildirilib.
Məlumatda qeyd edilib ki, Sumqayıt Tibb Mərkəzinin Uşaq Xəstəxanasında 4 nəfərin (kişi cinsli) müalicəsi davam etdirilir:
"Dəqiqləşdirilməmiş virus meninqoensofalit diaqnozu təyin edilən 2 nəfərin vəziyyətləri ağır, dəqiqləşdirilməmiş virus infeksiyası diaqnozu təyin edilən 2 nəfərin vəziyyəti stabildir.
Respublika Pediatriya Mərkəzinin nəzdindəki Ə.F.Qarayev adına Uşaq Klinik Xəstəxanasına təxliyə edilən 1 nəfərə (qadın cinsli) isə meninqoensofalit diaqnozu təyin edilib. Hazırda vəziyyəti ağır stabil qiymətləndirilir".
Xatırladaq ki, aprelin 2-də Sumqayıt şəhəri, H.Z.Tağıyev qəsəbəsində bir ailənin 6 azyaşlı övladı dəm qazından zəhərlənib. Azyaşlılar xəstəxanaya yerləşdirilsələr də, onlardan biri dünyasını dəyişib.скачать dle 11.3

Ухудшилось состояние ещё двух детей, отравившихся угарным газом в Сумгайыте
Состояние двух из шести детей, которые на прошлой неделе пострадали в результате отравления угарным газом в Сумгайыте, ухудшилось.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на совместное заявление Сумгайытского медицинского центра и Республиканского педиатрического центра, в Детской больнице продолжается лечение четырёх мальчиков. Двое из них с предварительным диагнозом "вирусный менингоэнцефалит" находятся в тяжёлом состоянии, ещё двое с предварительным диагнозом "вирусная инфекция" - в стабильном состоянии.
"В Детской клинической больнице имени А.Ф.Гараева при Республиканском педиатрическом центре педиатрии лечится одна девочка с диагнозом "менингоэнцефалит". Её состояние оценивается как тяжёлое, но стабильное", - отметили в заявлении.
Напомним, что 2 апреля в посёлке Гаджи Зейналабдин города Сумгайыт шесть детей одной семьи пострадали от отравления угарным газом. Один ребёнок скончался, несмотря на госпитализацию.скачать dle 11.3