Leysanda yoxa çıxan nömrələrin dublikatı niyə verilmir? - Video
Paytaxtda müşahidə olunan güclü yağışlardan sonra küçə və prospektlərdə bir çox avtomobilin dövlət qeydiyyat nişanları suda itib. Son günlər sosial şəbəkələrdə itmiş nömrələrin axtarışı ilə bağlı paylaşımların artması problemin miqyasını açıq şəkildə göstərir.
Xəzər TV-yə istinadla xəbər verir ki, bəzi sürücülər itmiş nömrələrinin tapılması üçün elanlar verir, bəziləri isə aidiyyəti qurumlara üz tutmağa məcbur olurlar. Mövcud qaydalara əsasən, dövlət qeydiyyat nişanı itib və tapılmayıbsa, həmin nömrənin eyni kombinasiyası ilə yenisinin verilməsi qeyri-mümkündür.
Nəqliyyat vasitəsinin sahibi nömrənin oğurlanması, yaxud itməsi faktına aydınlıq gətirmək üçün ərazi polis orqanına müraciət etməlidir. "Yol hərəkəti haqqında" qanunun 29-cu maddəsinə əsasən, itmiş və ya oğurlanmış nömrə tapıldıqda, o ilk olaraq sonuncu sahibinə təklif edilir.
Lakin nömrə tapılmadıqda sürücünü uzun və yorucu prosedur gözləyir. Bu halda avtomobil üçün tamamilə yeni qeydiyyat nişanı alınmalı, həmçinin nəqliyyat vasitəsinin qeydiyyat şəhadətnaməsi (texniki pasport) dəyişdirilməlidir.

Почему нельзя восстановить утерянные в ливень номерные знаки? - ВИДЕО
После сильных дождей, прошедших в Баку, государственные регистрационные знаки многих автомобилей были смыты потоками воды на улицах и проспектах города. Увеличение числа публикаций в социальных сетях о поиске утерянных номерных знаков наглядно свидетельствует о масштабах проблемы.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, одни водители размещают объявления о поиске пропавших номеров, другие же вынуждены обращаться в соответствующие государственные структуры. Согласно действующим правилам, в случае утери государственного регистрационного знака и невозможности его обнаружения выдача дубликата с той же комбинацией не предусмотрена.
Владелец транспортного средства должен обратиться в территориальный орган полиции для оформления факта утери или возможной кражи номерного знака. В соответствии со статьей 29 Закона Азербайджанской Республики "О дорожном движении", если утерянный или похищенный номер будет найден, он в первую очередь предлагается последнему владельцу.
Если же номерной знак не обнаружен, водителя ждет долгая и утомительная процедура. В этом случае для автомобиля необходимо получить новые государственные регистрационные знаки, а также заменить свидетельство о регистрации транспортного средства (технический паспорт).