Qadın hərbçilərlə bağlı YENİLİK - Milli Məclis TƏSDİQLƏDİ
Milli Məclisi "Hərbi xidmətkeçmə haqqında" Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə" və "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" qanunlara təklif edilən dəyişiklik layihələrini üçüncü oxunuşda qəbul edib.
Təklif edilən dəyişikliyə əsasən, qadın hərbçilərlə bağlanan ilkin müqavilənin müddəti 3 ildən 6 ayadək azaldılır.
Qeyd olunub ki, təqdim edilən qanun layihələrinin əsas məqsədi müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmətə qəbul edilən qadın hərbi qulluqçuların xidmətə uyğunlaşma prosesinin daha səmərəli təşkili və bu sahədə mövcud praktiki çətinliklərin aradan qaldırılmasıdır.
Bildirilib ki, qüvvədə olan "Hərbi vəzifə və hərbi xidmət haqqında" Qanunun müvafiq maddəsinə əsasən, müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçuları üçün ilkin bağlaşma müddəti müddətli həqiqi hərbi xidmətdən, ehtiyatdan daxil olanlar və qadınlar üçün 3 il müəyyən edilib.
Həmin müddəa "Hərbi xidmətkeçmə haqqında Əsasnamə"nin 12-ci maddəsinin "b" bəndində də nəzərdə tutulub.
Praktikada kişi cinsli vətəndaşlar müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmətə qəbul olunmazdan əvvəl müddətli həqiqi hərbi xidmət keçdiklərinə görə hərbi xidmətə uyğunlaşma mərhələsini artıq başa vurmuş olurlar. Qadınlar isə müddətli həqiqi hərbi xidmət keçmədən birbaşa müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmətə qəbul edildiklərinə görə ilkin mərhələdə hərbi xidmət şəraitinə uyğunlaşmada çətinliklərlə üzləşirlər.
Vurğulanır ki, qadınlarla dərhal 3 illik ilkin bağlaşmanın bağlanması onların uyğunlaşma dövrünü keçmədən uzunmüddətli öhdəlik götürməsinə səbəb olur ki, bu da sonradan əsasən ailə vəziyyəti və digər obyektiv səbəblərlə hərbi xidmətdən vaxtından əvvəl ehtiyata buraxılmaları ilə nəticələnir və kadr sabitliyinə mənfi təsir göstərir.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, qanun layihələrində qadınlarla bağlanan ilkin bağlaşma müddətinin 3 ildən 6 ayadək azaldılmasını nəzərdə tutan müddəanın əlavə edilməsi təklif olunub.
Bu dəyişiklik qadın hərbi qulluqçuların hərbi xidmətə uyğunlaşma imkanlarının artırılmasına, kadr axınının azaldılmasına və hərbi xidmətin təşkilinin səmərəliliyinin yüksəldilməsinə xidmət edəcək.

В Азербайджане сокращается срок контракта для определенной группы военнослужащих
Милли Меджлис принял в третьем чтении проект изменений в законы "Об утверждении Положения о прохождении военной службы" и "О воинской обязанности и военной службе".
Как сообщает Oxu.Az, согласно предложенному изменению, срок первоначального контракта с женщинами-военнослужащими сокращается с 3 лет до 6 месяцев.
Отмечается, что основной целью представленного законопроекта является более эффективная организация процесса адаптации женщин-военнослужащих, принятых на сверхсрочную действительную военную службу, а также устранение существующих практических трудностей в этой сфере.
Согласно действующему закону "О воинской обязанности и военной службе", срок первоначального контракта для военнослужащих сверхсрочной действительной службы - для лиц, поступающих со срочной службы, из запаса, а также для женщин - составляет 3 года.
Данное положение также предусмотрено пунктом b статьи 12 "Положения о прохождении военной службы".
На практике граждане мужского пола до поступления на сверхсрочную службу проходят срочную действительную военную службу, поэтому этап адаптации к военной службе они уже завершают. Женщины же, поступая на сверхсрочную службу напрямую, без прохождения срочной службы, сталкиваются с трудностями адаптации к условиям военной службы на начальном этапе.
Подчёркивается, что немедленное заключение с женщинами 3-летнего первоначального контракта приводит к тому, что они берут на себя долгосрочные обязательства без прохождения адаптационного периода. Это впоследствии, как правило, по семейным обстоятельствам и другим объективным причинам, приводит к досрочному увольнению в запас и негативно влияет на кадровую стабильность.
С учётом вышеизложенного в законопроекте предлагается добавить положение, предусматривающее сокращение срока первоначального контракта с женщинами с 3 лет до 6 месяцев.
Данное изменение будет способствовать расширению возможностей адаптации женщин-военнослужащих к военной службе, снижению текучести кадров и повышению эффективности организации военной службы.скачать dle 11.3