Müdafiə Nazirliyi Naxçıvanda MAXE qəbulu elan edib
Əlahiddə Ümumqoşun Orduda (ƏÜO) müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmətə (MAXE) könüllü daxil olmaq istəyənlərin qəbuluna başlanılıb.
Bildirilib ki, müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmətə sənəd qəbulu noyabrın 15-dək Əlahiddə Ümumqoşun Ordunun Təlim və Tədris Mərkəzində həyata keçiriləcəkdir.
"Müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçularının hazırlığı kursu"na ən azı ümumi orta təhsilli, müddətli həqiqi hərbi xidmətini başa vurmuş 35 yaşınadək hərbi vəzifəlilər (zabit, gizir, miçman hərbi rütbəsi olanlar istisna olmaqla), eləcə də ixtisasını dəyişmək və ya artırmaq arzusunda olan Silahlı Qüvvələrdə müddətdən artıq həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçusu kimi xidmət etmiş ("Hərbi xidmətkeçmə haqqında Əsasnamə"nin 156-cı maddəsinin "a" bəndinə (xidmət müddəti başa çatdığına görə), "q" bəndinə (ştat ixtisarına görə) əsasən ordu sıralarından ehtiyata buraxılmış) 40 yaşınadək hərbi vəzifəlilər və 30 yaşınadək qadın cinsli vətəndaşlar qəbul edilir.скачать dle 11.3

В Отдельной общевойсковой армии начался прием на сверхсрочную военную службу
В Отдельной общевойсковой армии стартовал прием добровольцев для прохождения сверхсрочной военной службы.
Прием документов на сверхсрочной военной службы будет осуществляться до 15 ноября в Учебно-тренировочном центре Отдельной общевойсковой армии.
На "Курс подготовки военнослужащих, проходящих сверхсрочную военную службу" принимаются: военнообязанные в возрасте до 35 лет, имеющие как минимум общее среднее образование, завершившие срочную военную службу (за исключением имеющих офицерское звание, прапорщика, мичмана); военнообязанные в возрасте до 40 лет, желающие изменить или повысить свою квалификацию, проходившие службу в Вооруженных силах в качестве военнослужащих сверхсрочной военной службы, уволенные в запас на основании пункта "а" статьи 156 "Положения о прохождении военной службы" (по окончании срока службы), пункта "г" (по сокращению штата); граждане женского пола в возрасте до 30 лет.скачать dle 11.3