Parlament "Yerin təki haqqında" Qanuna dəyişiklikləri son oxunuşda qəbul edib
Milli Məclis su anbarlarında və ya sututarlarda toplanan çöküntülərin (qum, qum-çınqıl, gil), habelə tunellərin və ya keçidlərin tikintisi ilə əlaqədar yerin təkindən çıxarılan süxurların istifadəsinin yerin təkindən istifadənin növləri sırasına daxil olunmasını üçüncü oxunuşda qəbul edib.
Bununla bağlı "Yerin təki haqqında" Qanuna dəyişiklik layihəsi parlamentin bugünkü plenar iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Sənəddə su anbarlarında və ya sututarlarda toplanan çöküntülərin, habelə tunellərin və ya keçidlərin tikintisi ilə əlaqədar yerin təkindən çıxarılan süxurların istifadəsi yerin təkindən istifadənin növləri sırasına daxil edilir.
Digər istiqamət yer təkindən istifadə sahəsində bir sıra qaydaların hüquqi əsasının yaradılması ilə bağlıdır. Qeyd olunub ki, qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarının istismarı ilə məşğul olan yer təki istifadəçilərinin fəaliyyətinin sağlamlaşdırılması tədbirlərinə dair qaydalar qəbul ediləcək.
Eyni zamanda, layihədə yer təki istifadəçiləri tərəfindən istismardan sonrakı mərhələdə rekultivasiya işlərinin aparılması və dağ-mədən işləri ilə əlaqədar istehsal tullantılarından istifadə qaydalarının müəyyən edilməsi təsbit olunub. Rekultivasiya planı faydalı qazıntıların istismarını, eləcə də yeraltı qurğuların tikintisini və istismarını həyata keçirən fiziki və hüquqi şəxslər tərəfindən yerin təkindən istifadə hüququ əldə edildikdən sonra üç ay müddətində müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) rekultivasiya planına dair dövlət ekoloji ekspertizasının müsbət rəyi ilə birlikdə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqana (quruma) təqdim edilməlidir.
Layihədə vurğulanıb ki, yerin təki istifadəyə icazə əsasında bu qanun və "Lisenziyalar və icazələr haqqında" Qanunla müəyyən olunmuş qaydada hərrac (auksion və ya müsabiqə) və birbaşa danışıqlar əsasında verilir. Eyni zamanda, Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə yerin təkinin (qiymətli və əlvan metallar, qiymətli daş yataqları və təzahürləri istisna olmaqla) istifadəyə birbaşa danışıqlar yolu ilə verilməsi hallarının siyahısı da təsdiq edilib. Təklif olunan dəyişiklik isə yerin təkinin istifadəyə birbaşa danışıqlar yolu ilə verilməsi qaydasının təsdiq edilməsini nəzərdə tutur ki, bu da birbaşa danışıqlar yolu ilə verilən istifadəçilərin müəyyən edilməsi sahəsində şəffaflığın yüksəlməsinə, hüquqi müəyyənliyin artmasına xidmət edəcək.
Yerin təki ilə bağlı işlərin aparıldığı ərazilər üzrə rekultivasiya qaydası müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən ediləcək.

Милли Меджлис принял в третьем чтении поправки в закон "О недрах"
Милли Меджлис принял в третьем чтении включение в перечень видов пользования недрами использования отложений (песка, песчано-гравийной смеси, глины), накопившихся в водохранилищах или водоёмах, а также горных пород, извлечённых из недр в связи со строительством тоннелей или переходов.
Как сообщает Oxu.Az, в связи с этим на сегодняшнем пленарном заседании парламента был вынесен на обсуждение проект изменений в закон "О недрах".
В документе использование отложений, накопившихся в водохранилищах или водоёмах, а также горных пород, извлечённых из недр в связи со строительством тоннелей или переходов, включается в перечень видов пользования недрами.
Другое направление связано с созданием правовой основы для ряда правил в сфере пользования недрами. Отмечено, что будут приняты правила относительно мер по оздоровлению деятельности пользователей недр, занимающихся эксплуатацией месторождений нерудных полезных ископаемых.
Одновременно в проекте закреплено определение порядка проведения пользователями недр рекультивационных работ на постэксплуатационном этапе и использования производственных отходов, связанных с горнодобывающими работами. План рекультивации должен быть представлен физическими и юридическими лицами, осуществляющими эксплуатацию полезных ископаемых, а также строительство и эксплуатацию подземных сооружений, в течение трёх месяцев после получения права на пользование недрами в орган (учреждение), определённый соответствующим органом исполнительной власти, вместе с положительным заключением государственной экологической экспертизы по плану рекультивации, выданным органом (учреждением), определённым соответствующим органом исполнительной власти.
В проекте подчёркнуто, что недра предоставляются в пользование на основании разрешения в порядке, установленном настоящим законом и законом "О лицензиях и разрешениях", на основании торгов (аукциона или конкурса) и прямых переговоров. Одновременно решением Кабинета министров утверждён перечень случаев предоставления недр (за исключением месторождений и проявлений драгоценных и цветных металлов, драгоценных камней) в пользование путём прямых переговоров. Предлагаемое же изменение предусматривает утверждение порядка предоставления недр в пользование путём прямых переговоров, что будет способствовать повышению прозрачности в сфере определения пользователей, которым предоставляется право пользования путём прямых переговоров, и усилению правовой определённости.
Порядок рекультивации территорий, на которых проводятся работы, связанные с недрами, будет определяться органом (учреждением), определённым соответствующим органом исполнительной власти.скачать dle 11.3