Sürücülər üçün pis xəbər: Avtomobil ehtiyat hissələri BAHALAŞIB - Video
Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, regiondakı gərginlik logistik çətinliklər yaratdığından, xüsusilə, Dubaydan Azərbaycana idxal edilən avtomobil ehtiyat hissələrinin qiymətində artım müşahidə olunur.
Sahibkarların sözlərinə görə, Dubaydan Çin və Amerika istehsalı olan avtomobillərin gövdə və alt işlək hissələrinə aid detalların tədarükündə çətinlik yaranıb. Bu isə bazarda həmin məhsulların azalmasına və qiymətlərin 50-150 manat civarında artmasına səbəb olub.
Sahibkarlar bildirirlər ki, Yaxın Şərqdə yaranan gərginlik səbəbindən ehtiyat hissələri ilə yüklənmiş gəmilərin hərəkətində ciddi problemlər yaranıb. Alternativ marşrutlardan istifadə isə avtomatik olaraq qiymətlərin artmasına səbəb olur.
Bundan əlavə, birbaşa uçuşların dayandırılması da məhsulların ölkəyə gətirilməsini çətinləşdirib. Nəticədə detallar Azərbaycana digər ölkələr üzərindən daşınır ki, bu da əlavə xərclərin yaranmasına gətirib çıxarır.
Sahibkarların sözlərinə görə, bazarda bəzi ehtiyat hissələrinin qıtlığı davam edərsə, yaxın aylarda qiymətlərdə əlavə artım da mümkündür.

Последствия конфликта на Ближнем Востоке: в Азербайджане подорожали автозапчасти - ВИДЕО
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, из-за региональной напряженности, создающей логистические трудности, наблюдается рост цен, в частности, на автозапчасти, импортируемые в Азербайджан из Дубая.
По словам предпринимателей, возникли сложности с поставками из Дубая деталей кузова и элементов ходовой части для автомобилей китайского и американского производства. Это привело к сокращению предложения данной продукции на рынке и росту цен на 50-150 манатов.
Отмечается, что из-за войны возникли серьезные проблемы с передвижением судов, а использование альтернативных маршрутов автоматически приводит к удорожанию продукции. Кроме того, приостановка прямых авиарейсов также усложнила ввоз товаров в страну. В результате детали доставляются в Азербайджан через другие государства, что увеличивает транспортные расходы.
По словам предпринимателей, если дефицит некоторых запчастей на рынке сохранится, в ближайшие месяцы возможен дальнейший рост цен.