Azərbaycan yumurta ixracını müvəqqəti dayandırıb
"Bu ilin əvvəlindən Azərbaycan yumurta ixrac etməyib, yerli istehsal tamamilə daxili tələbatın ödənilməsinə yönəldilib".
Bu barədə "Azərbaycan Quş əti, Yumurta İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası" İctimai Birliyinin sədri Mürvət Həsənli bildirib.
Bununla belə, onun sözlərinə görə, ixracdakı fasilə müvəqqətidir:
"ABŞ ilə yeni ixrac müqavilələri imzalanıb, may ayından yumurtanın göndərilməsinə başlanılacaq. Körfəz ölkələri ilə bağlanılmış müqavilələrin icrasına isə aprel ayından başlanılmalıdır. O vaxta qədər Yaxın Şərqdəki münaqişənin aradan qalxacağına ümid edirik. Ümumiyyətlə, assosiasiya yeni ixrac bazarlarının tapılmasına, başqa sözlə ixrac coğrafiyasının genişləndirilməsinə daim diqqət yetirir. Artıq Çinə quşçuluq məhsullarının ixracına başlanılıb. Mərkəzi Asiya ölkələrinə də məhsul ixrac etmək istəyərdik, amma həmin ölkələrdə quşçuluq müəssisələri dövlətin dəstəyi ilə təmin olunub, proteksionist siyasət yürüdülür. Bu baxımdan, həmin ölkələrə ixracla bağlı məhdudiyyətlər var".
M.Həsənli xatırladıb ki, ötən il Azərbaycan 100 milyon ədəddən çox yumurta ixrac edib, bunun hesabına 11 milyon ABŞ dollarına yaxın gəlir əldə edib:
"2025-ci ildə ölkədə həm fərdi təsərrüfatlarda, həm də broyler müəssisələrində ümumilikdə 2 milyard 342.9 milyon ədəd yumurta istehsal olunub ki, bu da 2024-cü illə müqayisədə 1.8% çoxdur. Ötən il 12 milyon 686.8 min ədəd damazlıq, 90 milyon 437.8 min ədəd süfrə yumurtası ixrac olunub. Əvvəlki ilə nisbətən ixracın həcmi 23% artıb. İl ərzində yumurta ixracından Azərbaycana 10.6 milyon ABŞ dolları valyuta daxil olub".
Onun sözlərinə görə, ötən il də ölkənin yumurta ixracının coğrafiyası genişlənib:
"BƏƏ, Qətər, ABŞ, İraqla yanaşı Qambiya, Əfqanıstan, Syerra-Leone və Almaniyaya da ixrac qeydə alınıb".скачать dle 11.3

Азербайджан приостановил экспорт яиц
С начала текущего года Азербайджан не экспортировал яйца - всё местное производство направлено на удовлетворение внутреннего спроса.
Об этом заявил председатель общественного объединения "Ассоциация производителей и экспортёров мяса птицы и яиц Азербайджана (APEPEA)" Мурвет Гасанли.
По его словам, эта мера носит временный характер.
"Подписаны новые экспортные контракты с США, и поставки яиц начнутся с мая. Исполнение соглашений со странами Персидского залива планируется начать в апреле. К тому времени мы надеемся на урегулирование конфликта на Ближнем Востоке. В целом ассоциация постоянно работает над поиском новых рынков и расширением географии экспорта. Уже начаты поставки продукции птицеводства в Китай. Мы также хотели бы экспортировать продукцию в страны Центральной Азии, однако там птицеводческие предприятия получают государственную поддержку и проводится протекционистская политика. В связи с этим существуют ограничения на экспорт в эти страны", - отметил Мурвет Гасанли.
Мурвет Гасанли напомнил, что в прошлом году Азербайджан экспортировал более 100 млн яиц, получив за это около 11 млн долларов.
"В 2025 году в стране, как в личных хозяйствах, так и на бройлерных предприятиях, было произведено в общей сложности 2 млрд 342.9 млн яиц, что на 1.8% больше по сравнению с 2024 годом. За прошлый год было экспортировано 12 млн 686.8 тыс. племенных яиц и 90 млн 437.8 тыс. столовых яиц. По сравнению с предыдущим годом объём экспорта вырос на 23%. В целом от экспорта яиц в Азербайджан поступило 10.6 млн долларов валютного дохода", - отметил он.
По словам председателя объединения, в прошлом году расширилась и география экспорта.
"Помимо ОАЭ, Катара, США и Ирака, поставки осуществлялись также в Гамбию, Афганистан, Сьерра-Леоне и Германию", - добавил Мурвет Гасанли.скачать dle 11.3