Gürcüstanda bəzi azərbaycanlıların əmlakı məcburi qaydada müsadirə olunacaq
Gürcüstanın Marneuli rayonunda bir neçə azərbaycanlının əmlakı məcburi qaydada ictimai ehtiyac üçün müsadirə olunacaq.
Bu barədə yerli mətbuatda məlumat yayılıb.
Məlumata görə, Rustavi-Qırmızı körpü və Rustavi-Sadaxlı avtomobil yollarının tikintisinə görə bir neçə vətəndaşın əmlakı məcburi qaydada dövlət nəfinə keçiriləcək.
Qeyd olunur ki, Gürcüstan Avtomobil Yolları Departamentinə layihə ərazisinə düşən daşınmaz əmlak üzərində ekspropriasiya hüququ verilib.
Zəruri ictimai ehtiyac kimi qiymətləndirilən layihəyə düşən əmlaklar dövlət tərəfindən kompensasiya ödənilməklə mülkiyyətin məcburi alınması qaydasında həyata keçiriləcək.
Bildirilib ki, departament daşınmaz əmlakın satın alınması ilə bağlı xüsusi mülkiyyətçilərlə razılıq əldə edə bilmədiyi üçün ekspropriasiya yolu ilə mülkiyyət hüququnun məcburi alınmasına ehtiyac yaranıb.
Məlumata görə, qərardan bir ay ərzində Tbilisi Şəhər Məhkəməsinin inzibati işlər kollegiyasına şikayət verilə bilər.скачать dle 11.3

В Грузии будет принудительно изъято имущество нескольких азербайджанцев
В Марнеульском районе Грузии имущество нескольких азербайджанцев будет конфисковано для общественных нужд.
Соответствующая информация была распространена в местных СМИ.
Согласно данным, в связи со строительством автомобильных дорог Рустави - Красный мост и Рустави - Садахлы имущество нескольких граждан будет принудительно передано в пользу государства.
Отмечается, что Департаменту автомобильных дорог Грузии предоставлено право экспроприации недвижимой собственности, попадающей в зону проекта.
Имущество, попадающее в проект, оцененный как необходимая общественная потребность, будет изъято в порядке принудительного выкупа собственности с выплатой компенсации со стороны государства.
Поскольку департамент не смог достичь соглашения с частными собственниками относительно приобретения недвижимого имущества, возникла необходимость в принудительном изъятии права собственности путём экспроприации.
Согласно информации, в течение одного месяца после вынесения решения может быть подана жалоба в коллегию по административным делам Тбилисского городского суда.скачать dle 11.3