Prezident təsdiq etdi: Kimlərin maaşları artacaq?
"Prezident İlham Əliyev Əmək Məcəlləsində dəyişiklikləri təsdiq edib. Yeni dəyişikliklərə əsasən, minimum əməkhaqqı məbləğinə ildə ən azı bir dəfə baxılacaq. Bu o deməkdir ki, yeni dəyişiklik ilə minimum əməkhaqqı artımında dövrülük təmin olunacaq. Bu artımların həmçinin qanunla tənzimlənməsi anlamına da gəlir".
Bu barədə deputat Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında etdiyi paylaşımda məlumat verib.
O bildirib ki, minimum əməkhaqqıdakı mütəmadi artım sadəcə aşağı maaş alanların deyil, eləcə də vahid tarif cədvəlinin (VTC) bütün pillələri üzrə əməkhaqqılarında artımları təmin edir:
"Belə ki, dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən sahələrdə çalışan işçilərin aylıq tarif (vəzifə) maaşları minimum əməkhaqqı artırılandan bir ay müddətində yeni məbləğə uyğunlaşdırılaraq artırılır. Bura sosial, elm, mədəniyyət, gənclər və idman, kənd təsərrüfatı, ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsi, mənzil-kommunal, nəqliyyat və rabitə, meliorasiya, su təsərrüfatı və balıqartırma sahələrində çalışan dövlət qulluqçusu statusu olmayan işçilərin vəzifə maaşları daxildir.
Bu sahələrdə çalışan və dövlət qulluqçusu statusu olmayan vətəndaşlarımızın əməkhaqqıları VTC əsasında dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilir. Cədvəldə maaşlar 19 dərəcə üzrə müəyyənləşdirilir. Hazırda ən aşağı maaş 400, ən yüksək isə 1 150 manatdır. Minimum əməkhaqqının dövrü olaraq artırılması praktik olaraq bütün dərəcələr üzrə artımlara səbəb olacaq. Bu zaman əməkhaqqının minimum səviyyədən az və çox olması xüsusi önəm daşımır.
Minimum əməkhaqqıda gözlənilən artımlar həm dövlət, həm özəl sektorda maaş artımlarına səbəb olacaq. Belə ki, hər iki sektorda minimum əməkhaqqıdan az maaş təklif etmək qanunvericiliklə qadağandır. Bütövlükdə, minimum əməkhaqqının artırılması 700 min vətəndaşımızın maaşlarının artmasına səbəb olur".

Президент утвердил важные изменения в Трудовом кодексе: у кого повысится зарплата?
Президент Азербайджана Ильхам Алиев утвердил поправки в Трудовой кодекс. Согласно новым изменениям, размер минимальной заработной платы будет пересматриваться не реже одного раза в год. Это означает, что нововведение обеспечит периодичность повышения минимальной оплаты труда, а сами увеличения будут регулироваться законодательно.
Об этом депутат-экономист Вугар Байрамов написал в своем аккаунте в соцсетях.
Он подчеркнул, что регулярное повышение минимальной зарплаты не только затрагивает работников с низкими окладами, но и обеспечивает рост заработных плат по всем ступеням единой тарифной сетки (ЕТС).
"Так, ежемесячные тарифные (должностные) оклады работников, занятых в сферах, финансируемых из госбюджета, в течение одного месяца после повышения минимальной заработной платы приводятся в соответствие с новой суммой. Сюда входят должностные оклады работников, не имеющих статуса государственного служащего, занятых в социальной сфере, науке, культуре, молодёжной политике и спорте, сельском хозяйстве, экологии и охране окружающей среды, жилищно-коммунальном хозяйстве, транспорте и связи, мелиорации, водном хозяйстве и рыбоводстве.
Зарплата граждан, работающих в этих сферах и не имеющих статуса госслужащего, финансируется из государственного бюджета на основе ЕТС. В таблице оклады определены по 19 разрядам. В настоящее время минимальная зарплата составляет 400 манатов, а максимальная - 1 150. Периодическое повышение минимальной заработной платы практически приведёт к увеличению по всем разрядам. При этом не имеет особого значения, выше или ниже минимального уровня находится зарплата.
Ожидаемое повышение минимальной заработной платы повлечет за собой рост окладов как в государственном, так и в частном секторе. Согласно законодательству, в обоих секторах запрещено предлагать зарплату ниже минимального уровня. В целом повышение минимальной заработной платы приведет к росту окладов 700 000 граждан", - подчеркнул парламентарий.